Umowy Orlenu z MOL i Saudi Aramco. Ekspert wskazuje na korzyści dla polskiej spółki
- Elementem tego "dealu" jest 40 proc. zapotrzebowania całej grupy PKN Orlen na ropę naftową. (...) Cała Europa nagle i nerwowo poszukuje dostaw paliw spoza Rosji, a Orlen jest taką spółką, która wiedziała, że ten kierunek nie jest perspektywiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek (Strefa Inwestorów).
2022-11-30, 15:37
PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował w środę Orlen w komunikacie.
O znaczeniu tej transakcji mówił Piotr Maciążek. - Po raz pierwszy w historii, na poważnie, na dużą infrastrukturę wchodzi największa firma naftowa na świecie. (...) Ta umowa została zawarta jako wymóg Komisji Europejskiej, aby PKN Orlen z Lotosem mogły się połączyć. W mojej ocenie połączenie było konieczne, bo chociaż dzisiaj zyski rafinerii są bardzo duże, to docelowo nie jest to branża z perspektywami, m.in. w związku z Zielonym Ładem i ideą KE, aby dekarbonizować przemysł - wyjaśnił.
Jak dodał gość audycji, koniecznie są inwestycje na dużą skalę, które "Orlen będzie musiał ponieść, a Lotos, obawiam się, byłby zbyt małą spółką, aby zrobić to samodzielnie".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Maciążek (Strefa Inwestorów)
Data emisji: 30.11.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 14.46
kmp/kor
REKLAMA