more_horiz

"Jest szansa na nowe otwarcie". Dr Kawa o wizycie Emmanuela Macrona w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:43
- Duży kryzys w stosunkach Francji z USA był od czasu, kiedy Australijczycy wycofali się ze zlecenia na łodzie podwodne napędzane nuklearnie. Wtedy decydującą rolę odegrały USA - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka.
Dr Marek Kawa ocenia, że możliwe jest nowe otwarcie w kontaktach USA z Francją
Dr Marek Kawa ocenia, że możliwe jest nowe otwarcie w kontaktach USA z FrancjąFoto: PAP/EPA/Ting Shen / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron zostanie w czwartek przyjęty z najwyższymi honorami w Waszyngtonie. Jest on pierwszym światowym przywódcą od początku prezydentury Joe Bidena, który złoży w Białym Domu oficjalną wizytę państwową. Fakt, że prezydent Emmanuel Macron jako pierwszy zagraniczny przywódca składa w Białym Domu wizytę państwową, ma podkreślić nie tylko znaczenie stosunków francusko-amerykańskich, ale również bliskie relacje transatlantyckie, które są priorytetem dla administracji Joe Bidena.

Relacje USA i Francji

Dr Marek Kawa powiedział w Polskim Radiu 24, że dotychczasowe wizyta i przywitanie Emmanuela Macrona ma wiele symboli, które zwiastują nowe otwarcie. - Francja zawsze budowała sobie indywidualną drogę do relacji bilateralnych z USA. Wynika to z przyczyn historycznych, ale i ambicji z obu stron. Teraz pierwszy przywódca poważnego europejskiego państwa zostanie powitany przez prezydenta Bidena i jego administrację w uroczysty sposób - powiedział.

- Nawet Olaf Scholz nie był tak witany, mimo że przy okazji wizyt w ONZ również spotykał się z politykami amerykańskimi. Uroczyste przywitanie ma wiele elementów symbolicznych. Francja zwraca na to uwagę - ocenił.

Ekspert podkreślił, że dotychczasowe stosunki nie były najlepsze. Wojna na Ukrainie spowodowała jednak, że wiele w świecie geopolitycznym się zmienia. - Duży kryzys w stosunkach Francji z USA był od czasu, kiedy Australijczycy wycofali się ze zlecenia na łodzie podwodne napędzane nuklearnie. Wtedy decydującą rolę odegrały USA. Jest szansa na nowe otwarcie. Tym bardziej, że wojna na Ukrainie otworzyła nowe kwestie i świat przyspieszył - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
19:25 PR24_mp3 2022_12_01-11-09-25.mp3 Dr Marek Kawa o wizycie Emmanuela Macrona w USA (Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Grzegorz Frątczak

Gość: dr Marek Kawa (amerykanista, Uczelnia Korczaka)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 11.09

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także