more_horiz

Odziały ukraińskie na wschodnim brzegu Dniepru. Dr Jacek Raubo: presja psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 18:15
- Operacje sił specjalnych czy działania w domenie operacji psychologicznych będą podejmowane tak, aby na całym odcinku frontu Rosjanie nie czuli się pewni, pomimo tego, że obecnie warunki atmosferyczne czy specyfika terenu uniemożliwiałaby przeprowadzenie większej operacji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (defence24.pl).
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu linii frontu na wschodzie kraju. Ukraina, 04.12.2022.
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu linii frontu na wschodzie kraju. Ukraina, 04.12.2022. Foto: PAP/Eugene Titov

Żołnierze oddziału "Carlson" wchodzącego w skład ukraińskich sił specjalnych umieścili pierwszą flagę ukraińską na okupowanym lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - podała w sobotę wieczorem agencja UNIAN na serwisie Telegram, powołując się na wideo opublikowane przez oddział. Nagranie ukazało się na Facebooku na profilu oddziału Carlson. Widać na nim fragment nabrzeża portowego i powiewający na jednej z konstrukcji ukraiński sztandar

Dr Jacek Raubo komentował te doniesienia. - Odczytuję to na dwóch płaszczyznach, pierwsza rzecz to działania zaczepne. Pomimo problemów wynikających z warunków pogodowych, Ukraińcy starają się nie zamrażać tego konfliktu, nie dać Rosjanom tego komfortu operacyjnego i taktycznego, tak by rosyjskie jednostki nie poczuły się zbyt pewnie na swoich pozycjach - zauważył.

- Drugim elementem jest kwestia wywierania presji psychologicznej, rosyjscy dowódcy mają mieć teraz w głowach znaki zapytania wiążące się z działaniami wojsk ukraińskich, ich rozmieszczeniem, przesuwaniem, możliwościami działań. To działania psychologiczne, ale i ugruntowanie znaczenia sił specjalnych, które potrafią uderzać np. po przerzucie za linię frontu i wykonywać działania, które możemy odczytywać w wymiarze całej wojny. Dziś małe zespoły żołnierzy są w stanie wykonać takie działania jak wywieszenia flagi, które będą komentowane w wymiarze strategicznym - podkreślał ekspert.

Posłuchaj

22:03 PR24 2022_12_04-17-06-15.mp3 Dr Jacek Raubo o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Jacek Raubo

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także