more_horiz

Wiceprzewodnicząca PE z zarzutami korupcyjnymi. Dr Repetowicz: zaciekle broniła Kataru

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 19:00
- Były pewne próby pominięcia roli Kataru w tej aferze, co jest groteskowe, żeby pomijać aspekt, kto i w jakim celu korumpował polityków PE. Kaili była zaciętą obrończynią dobrego imienia Kataru na forum Europarlamentu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Repetowicz (ekspert ds bliskiego wschodu, defence24.pl). 
Witold Repetowicz
Witold RepetowiczFoto: PR24/AK

Belgijscy śledczy prowadzący śledztwo ws. skandalu korupcyjnego z udziałem wiceszefowej Parlamentu Europejskiego – Evy Kaili z Grecji - mówią o włoskim wątku tzw. Katargate. Włoska prasa informuje o zatrzymaniach dwóch Włochów i opieczętowaniu biur włoskich współpracowników i asystentów w Parlamencie Europejskim. Według "La Stampy" śledztwo się rozszerza. Dochodzeniem może zostać objętych trzech następnych eurodeputowanych.

- Były pewne próby pominięcia roli Kataru w tej aferze, co jest groteskowe, żeby pomijać aspekt, kto i w jakim celu korumpował polityków PE. Kaili była zaciętą obrończynią dobrego imienia Kataru na forum Europarlamentu - przypomniał dr Witold Repetowicz, odnosząca się do tematu.

W jego ocenie sprawa jest rozwojowa. - To nie jest nic zaskakującego, że Katar w szczególności, a w ogóle różnego rodzaju reżimy autorytarne kupują sobie polityków, dziennikarzy. Każdy ma swoją cenę. Jedne ma taką jak pani Eva Kalii - zapełnionych worków plikami banknotów euro. Natomiast inni zadawalają się wakacjami w jakimś kurorcie, luksusowymi prezentami - stwierdził.  

"Katargate" 

Afera ma związek z "kupowaniem" wpływów przez Katar, przekazywaniem wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. W tej sprawie aresztowane zostały cztery osoby, w tym Eva Kaili, która następnie została usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu. Jej partner, asystent jednego z europosłów - również aresztowany - przyznał się do winy. Wskazał też dwóch deputowanych z Włoch i Belgii, którzy mogli wziąć łapówki.


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
21:09 PR24_mp3 2022_12_18-17-35-48.mp3 Dr Witold Repetowicz gościem Antoniego Opalińskiego ("Temat dnia/ Gość PR24")

  

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Witold Repetowicz (ekspert ds bliskiego wschodu, defence24.pl)

Data emisji: 18.12.2022

Godzina emisji: 17.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także