more_horiz

Powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Wiech: przejmie aktywa węglowe polskich spółek

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 13:14
- Węgiel jest paliwem, które jest dociążane finansowo w ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. Jak wyjaśnił, powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego będzie służyło "przerzuceniu tych aktywów generujących największe koszty właśnie do niej".
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: Polskie Radio

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował o podpisaniu umowy społecznej, która otwiera drogę do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Umowa zawarta pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a związkami zawodowymi sektora energetycznego i władzami spółek energetycznych.

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego - zadania

pomysł utworzenia NABE pytany był w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech. Dziennikarz wyjaśnił, że ma to służyć odciążeniu polskich spółek elektroenergetycznych w taki sposób, że przekazałyby one swoje aktywa węglowe właśnie Agencji. Chodzi zaś o to, że aktywa węglowe w perspektywie najbliższych lat będą stratne.

- Węgiel jest paliwem, które jest dociążane finansowo w ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej i widać to chociażby po już obowiązującym systemie handlu emisjami, który sprawia, że np. sama Polska Grupa Górnicza w roku 2022 zapłaci za uprawnienia do emisji kwotę ok. 12 mld zł. To są gigantyczne pieniądze - wyjaśnił Jakub Wiech. Dodał, że w kolejnym roku ta suma ma być nawet ponad dwukrotnie wyższa i ma wynosić ok. 25 mld zł.

"Oddział paliatywny dla polskiego węgla"

Choć pieniądze z ETS, czyli systemu handlu emisjami, wpływają ostatecznie do budżetu państwa, to jednak na poziomie samych spółek elektroenergetycznych są przede wszystkim kosztem, który np. utrudnia inwestycje w rozwój lub w transformację energetyczną samych spółek.

- Jest tutaj swego rodzaju kompleksowy problem, którego rozwiązaniem ma być przerzucenie tych aktywów generujących największe koszty właśnie do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To będzie taki - powiem może brutalnie - oddział paliatywny dla polskiego węgla - podkreślił Wiech.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:10 PR24 2022_12_23-11-39-17_Wiech.mp3 Jakub Wiech o utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Jakub Wiech (dziennikarz, publicysta, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com)
Data emisji: 23.12.2022
Godzina emisji: 11.39

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także