more_horiz

"To szantaż, taka klasyczna rosyjska dyplomacja". Kacewicz o słowach Ławrowa i jego groźbach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 15:00
- Szantaż Kremla wobec Zachodu polega na tym, że jeśli ten nie usiądzie do rozmów, to sytuację na Ukrainie rozwiąże rosyjska armia - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kacewicz z Biełsat TV.
To szantaż, taka klasyczna rosyjska dyplomacja. Kacewicz o słowach Ławrowa i jego groźbach
"To szantaż, taka klasyczna rosyjska dyplomacja". Kacewicz o słowach Ławrowa i jego groźbach Foto: PAP/Abaca

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że Moskwa nie rezygnuje z dyplomatycznego sposobu rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie oświadczył, że uznanie przynależności do Rosji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego jest integralną częścią warunków podjęcia dialogu z Kijowem. - Ukraina zrzeknie się swojego terytorium, albo kwestię rozstrzygnie rosyjska armia - mówił.

"Groźba Rosji"

Gość PR24 zauważył, że w wypowiedzi Siergieja Ławrowa widzi dwa przekazy. Jeden z nich dotyczy budowania pewnej oferty rozmów i negocjacji, od pewnego czasu Kreml taką ofertę formułuje bowiem wobec Zachodu i jest to przekaz nie do Kijowa, ale do Europy i USA. - Moskwa mówi: usiądźmy i zacznijmy rozmawiać, a druga część tego przekazu to groźna - wyjaśnił Michał Kacewicz.

Dodał, że ta druga to klasyczna metoda rosyjskiej dyplomacji, zawsze jest oparta na pewnego rodzaju szantażu opartego z kolei na tym, że "sytuację rozwiąże" rosyjska armia. - Jak nie, to będziemy długo niszczyć Ukrainę, może nie będzie szybkich rozstrzygnięć i będzie to kosztowne, ale drogo zapłaci też Zachód choć to że Rosja domaga się ziemi ukraińskich, nie oznacza, że będzie je mieć - zauważył gość PR24.

Na przełomie września i października Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów – donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Wcześniej pod lufami rosyjskich karabinów zorganizowano tam pseudoreferenda, których wyniki zostały z góry ustalone w Moskwie. Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego.


Posłuchaj

25:26 [PR24]PR24 (mp3) 29 grudzień 2022 13_33_53.mp3 "To szantaż, taka klasyczna rosyjska dyplomacja". Kacewicz o słowach Ławrowa i jego groźbach ("Gość PR24")
***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Michał Kacewicz (Biełsat TV)

Data emisji: 29.12.2022

Godzina: 13:33

PR24/IAR/PJ

Zobacz także

Zobacz także