more_horiz

Grypa atakuje. Dr Sutkowski: nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i postępowania przeciwinfekcyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 14:35
- Maseczki w przestrzeni publicznej są rekomendowane, także mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, leczenie chorób przewlekłych, szczepienia też mają tu znaczenie (…), nie roznośmy wirusa. Te metody są bardzo skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Michał Sutkowski
Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Najnowsze dane epidemiczne potwierdzają hamowanie wzrostów zakażeń grypowych. W minionym tygodniu odnotowano ponad 306 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W grudniu zanotowano w Polsce ponad 1 mln 139 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Przez cały listopad zarejestrowano w Polsce ponad 490 tys. przypadków.

Dr Michał Sutkowski zwrócił uwagę na przyczyny dużej liczby zachorowań. - Nałożyły się co najmniej trzy problemy, z czego COVID-19 jest tym najmniejszym. Największym jest wirus RSV, który atakuje małe dzieci. Wirus jest niebezpieczny w grupie do pięciu lat (…), atakuje także dorosłych i osoby starsze, ale nieporównanie słabiej, u dzieci powoduje zapaleni oskrzelików i zapalnie płuc, ci pacjenci stanowią nawet 60 proc. hospitalizowanych dzieci. Drugim potężnym problemem, niezależnie od wieku, jest wirus A grypy, niebezpieczny i dający dużo powikłań. Trzeci to cała grupa chorób przeziębieniowych, które też dosyć intensywnie występują, powodowane przez różnego rodzaju wirusy i bakterie (…). Czwarty problem to COVID-19 - wyjaśniał.

- Nie ma skutecznej szczepionki na RSV. Jest przeciwciało monoklonalne, które podaje się wcześniakom (…). Chronić należy się ogólnymi sposobami, w sytuacji gdy jesteśmy chorzy, starać się izolować od dzieci, szczególnie małych, i osób starszych - dodał.

Gość audycji mówił o działaniach prewencyjnych, w tym unikaniu roznoszenia zakażeń. - Dla niektórych grup chorych najważniejsze są szczepienia, ale nic nie zastąpi tu zdrowego rozsądku i postępowania przeciwinfekcyjnego, które może mieć charakter ogólny i dosyć uniwersalny - podkreślił ekspert.

Posłuchaj
21:03 PR24 2023_01_11-13-07-53.mp3 Dr Michał Sutkowski o wzroście zachorowań na grypę (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Poradnie POZ mogą wykonywać tzw. testy combo na NFZ. To testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą (typu A lub B), koronawirusem lub wirusem RSV. Prezes NFZ Filip Nowak podpisał w poniedziałek zarządzenie o zasadach rozliczania testów z Funduszem, który zapłaci za test i jego wykonanie.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość audycji: dr Michał Sutkowski

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka/kor


Zobacz także

Zobacz także