more_horiz

"Kampania wyborcza obfitowała w niespodzianki". Ekspert PISM o wyniku I tury wyborów prezydenckich w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 16:55
- Andrieja Babiš jest wyjątkowo sprawnym politykiem, jeśli chodzi o debaty (…) to osoba, która może tu sporo "zamieszać." Pomimo tego, że Petr Pawel jest faworytem wyborów to Andriej Babisz swoim doświadczeniem i negatywną kampanią może sprawić, że Czechy za dwa tygodnie będą miały byłego premiera, jako głowę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Ogrodnik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Generał w stanie spoczynku, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel z wynikiem ponad 35 procent głosów został zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w Czechach
Generał w stanie spoczynku, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel z wynikiem ponad 35 procent głosów został zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w CzechachFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Generał w stanie spoczynku, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel z wynikiem ponad 35 procent głosów został zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w Czechach. W drugiej turze zmierzy się za dwa tygodnie z byłym premierem Andrejem Babišem, który uplasował się na drugim miejscu z poparciem 34,99 procent wyborców. Różnica ta przekłada się na 23 tysiące głosów. Frekwencja w pierwszej turze przekroczyła 68 procent i była wyższa niż w poprzednich wyborach prezydenckich.

Łukasz Ogrodnik komentował wynik pierwszej tury wyborów. - Samo wejście do drugiej tury gen Petra Pawla i Andrieja Babiša nie jest niespodzianką, natomiast przebieg kampanii wyborczej, zmiany sondażowe, pewne incydenty sugerują, że czeska polityka nie tyle jest zupełnie niezrozumiała, ale obfituje w niespodzianki bardziej niż dwie poprzednie kampanie wyborcze, od czasu, gdy prezydent jest wybierany w powszechnym głosowaniu - ocenił.

Posłuchaj
19:18 PR24 2023_01_15-15-06-15.mp3 Łukasz Ogrodnik o wynikach wyborów w Czechach (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Urzędujący obecnie prezydent deklarował, że w tegorocznych wyborach odda głos na Andreja Babiša - byłego premiera Czech z przeszłością w komunistycznych służbach bezpieczeństwa, 68-letniego właściciela koncernu Agrofert i miliardera, który na początku tego tygodnia został oczyszczony przez sąd z zarzutów w sprawie dotyczącej unijnej dotacji pozyskanej na jedną z inwestycji.

Komunistyczna przeszłość ciąży także na generale w stanie spoczynku, 61-letnim Petrze Pavle. Przed 1989 rokiem Pavel służył w Czechosłowackiej Armii Ludowej i rozpoczął kurs wywiadowczy. W trakcie kampanii wielokrotnie przyznawał się do błędu z przeszłości i zwracał uwagę, że po Aksamitnej Rewolucji przez ponad 30 lat służył interesom Republiki Czeskiej na najwyższych wojskowych szczeblach - między innymi jako szef sztabu czeskiej armii oraz szef komitetu wojskowego NATO.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Łukasz Ogrodnik

Data emisji: 15.01.2023 

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także