Mija 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Prof. Majchrowski: nasi rodacy robili to tak naprawdę dla nas
- Postawa, która nakazuje ulegać przed obcą presją, jest ze swej natury postawą niegodną (…). Polskość to godność i wolność, a nie uległość i patrzenie, co nam to da w sensie merkantylnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski.
2023-01-23, 14:15
22 stycznia 1863 r. rozpoczęło się powstanie styczniowe - największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Prof. Jan Majchrowski podkreślał rolę, jaką powstanie odegrało w kształtowaniu się nowoczesnego patriotyzmu. - Nasi rodacy w XIX w. wszystko, co robili, robili nie tylko dla siebie, ale naprawdę dla nas. Decydowali bić się, ale i pracować, tworzyć, podtrzymywać ducha narodowego, ale nie kapitulować czy godzić się na to, by nam dyktowano, jacy mamy być. To jest właśnie tożsamość (…). Powinniśmy konserwować tę istotę polskości, ona wymaga przeciwstawiania się, dlatego że wielu na świecie chciałoby nas zglajchszaltować, ujednolicić, pozbawić własnych cech, dyktować nie tylko, co mamy robić, ale i myśleć, to jest zaparcie się samego siebie. Choćby w imię pokoleń, które robiły wszystko, byśmy byli Polakami, tego zrobić nie wolno - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Posłuchaj
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. w Polsce i kilka dni później - 1 lutego - na Litwie. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Jego bilans był tragiczny - około 20 tys. powstańców poległo w walkach, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, 38 tys. zesłano na Syberię. Spacyfikowano wiele miast, w tym Wilno. Na Litwie na ogólną liczbę 40 tys. przedstawicieli polskiej szlachty zginęło 10 tys.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Ludwik Pieńkowski
REKLAMA
Data emisji: 22.01.2023
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka/kor
REKLAMA