more_horiz

UE chce decydować o lasach w Polsce. Rzońca: granda w biały dzień, to olbrzymi majątek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:45
- Obrona jednomyślności w tej materii jest polską racją stanu. Rząd postępuje właściwie w tej sprawie. Gdyby doszło do próby zmiany traktatu, będzie nasze weto - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

W miniony wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

"To jest granda w biały dzień"

Bogdan Rzońca komentował te propozycje. - Pojawia się pomysł, by z kompetencji państw członkowskich UE wyjąć nadzór nad lasami, to jest granda w biały dzień. Bierze w tym udział także trzech polskich europosłów; Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz, Adam Jarubas, którzy głosują za tym, żeby władztwo nad lasami i państwowymi, które są ogromnym majątkiem, oddać Komisji Europejskiej. Nie możemy na to pozwolić, rząd Polski zajął tu jasne stanowisko, dziwię się, ze wyborcy nie widzą tego, co wyprawia Platforma Obywatelska w Parlamencie Europejskim - zauważył europoseł.

- Genezą tego pomysłu jest to, by stworzyć jedno państwo europejskie, obejść traktaty, stworzyć system rządów niemiecko-francuskich - komentował gość audycji propozycje zmian w traktatach europejskich dotyczące m.in. zniesienia prawa weta, przysługującego każdemu państwu Unii Europejskiej.

Posłuchaj
22:31 PR24_mp3 2023_01_31-13-07-21.mp3 Bogdan Rzońca o propozycjach UE dotyczących lasów w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Parlamentu Europejskiego, unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, który to obszar pozostaje głównie w kompetencji krajowej.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Bogdan Rzońca

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka/kor


Zobacz także

Zobacz także