more_horiz

Obniżenie cen gazu dla piekarni. Prof. Andrzejewski: rząd szukał wszelkich możliwości, by pomóc

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 15:18
- Rząd - skoro nie może się doprosić tego, by w roku 2023 Komisja Europejska odstąpiła od tych ogólnych zasad i pozwoliła wprowadzić ulgi dla przedsiębiorców (...) - zdecydował się wprowadzić takie rozwiązanie dla piekarni - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Andrzejewski, komentując zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego ws. obniżenia stawek na gaz dla piekarni i cukierni.
Premier zapowiedział, że od kwietnia ceny gazu dla małych i średnich piekarni zostanie obniżona
Premier zapowiedział, że od kwietnia ceny gazu dla małych i średnich piekarni zostanie obniżonaFoto: BearFotos/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od pierwszego kwietnia tego roku wszystkie piekarnie i cukiernie będą mogły skorzystać z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. W Polskim Radiu 24 ruch ten uzasadniał prof. Mariusz Andrzejewski, ekonomista.

Gość audycji wyjaśnił, że decyzja rządu podyktowana jest sytuacją gospodarczą oraz polityczną w Europie. Jak mówił, kiedy kryzys gospodarczy i energetyczny w Europie się rozpoczął, zarówno Polska, jak i wiele innych państw europejskich, podjęło decyzję o różnych narzędziach osłonowych, w tym obniżeniu stawek VAT-u na surowce energetyczne.

Po upływie pewnego czasu Komisja Europejska stwierdziła jednak, że dłużej tak być nie może, w związku z czym polski rząd postanowił uruchomić inną pomoc - tzw. pomoc de minimis, czyli minimalną pomoc publiczną dla małych i średnich przedsiębiorstw, która zawsze jest dostępna dla rządów państw UE.

- Ten mechanizm nie wymaga uzyskania przez rząd zgody od Komisji Europejskiej, aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom. Rząd - jeśli nie może się doprosić tego, by w roku 2023 Komisja Europejska odstąpiła od tych ogólnych zasad i pozwoliła wprowadzić ulgi dla przedsiębiorców (...) - dlatego zdecydował się wprowadzić takie rozwiązanie dla piekarni - mówił prof. Mariusz Andrzejewski.

Gość audycji uznał także, że termin 1 kwietnia na uruchomienie programu pomocowego jest dobrym pomysłem także z tego powodu, że w tym okresie trwa w Europie napełnianie magazynów gazu, którego zapasy przez zimę są często mocno uszczuplone, co także może wpływać na wzrost cen gazu.

Czytaj również:

Wstępna umowa kupna spółki Lotos Terminale podpisana. To jeden z warunków KE fuzji Orlenu z Lotosem
Wchodzi w życie embargo na paliwa z Rosji. Eksperci uspakajają: nie będzie wzrostu cen

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:01 PR24 2023_02_05-13-05-59_Andrzejewski.mp3 Prof. Mariusz Andrzejewski o propozycji obniżenia stawek za gaz dla piekarni i cukierni ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Mariusz Andrzejewski (ekonomista, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Data emisji: 05.02.2023
Godzina emisji: 13.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także