more_horiz

Rosja wkrótce przystąpi do ofensywy? Gen. Komornicki: to może być przewlekły konflikt militarny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 20:05
Mija 347. doba rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leon Komornicki, który był gościem Polskiego Radia 24, opowiedział o możliwych scenariuszach dalszego przebiegu wojny. Jego zdaniem, napaść nie zakończy się w bieżącym roku. - Coraz bardziej widzę tę wojnę, jako przewlekły konflikt militarny - podkreślił.
Gen. Leon Komornicki opowiedział w PR24 o prognozach przebiegu wojny na Ukrainie
Gen. Leon Komornicki opowiedział w PR24 o prognozach przebiegu wojny na UkrainieFoto: PR24

Jak ocenił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, Rosja łatwo nie zrezygnuje ze swoich celów politycznych. Wskazał, że Władimir Putin zaplanował opanowanie terytorium Ukrainy oraz utworzenie swojej strefy wpływów w granicach tego państwa.

Przypomniał też, że zgodnie z rosyjską narracją, która prowadzona jest w ramach napaści, obszar Ukrainy jest ściśle związany z historią i terytorium Rosji.

Prognozy przebiegu wojny na Ukrainie

- Władimir Putin nie zrezygnuje z tego. On postawił wszystko na jedną kartę. Dzisiaj, praktycznie rzecz biorąc, wszystkie zdolności oraz cały potencjał gospodarczy i obronny Rosji są podporządkowane celom i zadaniom tej wojny - skomentował były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

- Generalnie ja obserwuję, że w tej chwili decydujący głos o tym, jak długo, w jaki sposób oraz w jakim zakresie będzie trwała ta wojna determinowana przez armię rosyjską, będą decydować już generałowie. W tym szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i 1. zastępca ministra obrony Rosji Walerij Wasiljewicz Gierasimow - powiedział.

Gość audycji zaznaczył ponadto, że jego zdaniem pod koniec lutego lub na początku marca, armia rosyjska przystąpi do ofensywy, do której już od dłuższego czasu się przygotowuje, między innymi poprzez mobilizację rezerwistów. - Zmobilizowano już ponad 300 tys. żołnierzy. Oczywiście dużo było tam mankamentów, ale mimo wszystko udało się tych ludzi w jakiś sposób ogarnąć i oni dzisiaj głównie wyluzowują tych żołnierzy, którzy byli na bezpośredniej linii obrony na froncie - wskazał ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2023_02_05-18-06-16.mp3 Gen. Leon Komornicki o prognozach przebiegu wojny na Ukrainie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadziła: Ewa Wasążnik

Gość: gen. Leon Komornicki (były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP)

Data emisji: 05.02.2023 r.

Godzina emisji: 18.06

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także