"Konsekwencje uderzą w najuboższych". Wiceminister klimatu i środowiska o propozycjach raportu C40 Cities

2023-02-15, 17:00

"Konsekwencje uderzą w najuboższych". Wiceminister klimatu i środowiska o propozycjach raportu C40 Cities
Małgorzata Golińska opowiedziała w PR24 o postulatach C40. Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Organizacja C40 Cities, do której należy Warszawa, przedstawiła raport, z którego wynika, że aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do 2030 roku o połowę, należy wprowadzić ograniczenia w konsumpcji. - Jeśli dzisiaj ktoś to trywializuje, to znaczy, że nie potrafi odpowiedzialnie przewidzieć konsekwencji, a one uderzą w najuboższych - oceniła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Dokument "The Future of Urban Consumption in a 1.5C World" proponuje między innymi limit 2,5 tysięcy kalorii dziennie na osobę, radykalne ograniczenie spożycia mięsa i nabiału, zmniejszenie liczby posiadanych przez ludzi samochodów. Zakłada też, że jedna osoba powinna odbywać lot do jednego celu w dwie strony (maksymalnie 1500 kilometrów) raz na dwa lata.

Jak skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, "jest to bardzo niebezpieczne". - W temacie lasów i ich ochrony kilka lat temu pojawił się projekt organizacji pozarządowej, który był w żaden sposób niewiążący, był tylko propozycją. Dzisiaj mówimy już o konkretnych zapisach w projektach rozporządzeń Komisji Europejskiej. Obawiam się, że podobnie będzie w tym przypadku - oceniła.

Dodała, że "jeżeli są duże miasta, które przystępują do takich deklaracji, to wcześniej czy później zacznie to być przekuwane w wymagania, które będą musiały być wypełniane przez obywateli oraz mieszkańców danych miast". - Jeśli dzisiaj ktoś trywializuje to, co się wydarzyło, to znaczy, że nie potrafi odpowiedzialnie przewidzieć konsekwencji, a one uderzą w najuboższych - podkreśliła.

Postulaty C40 Cities

Zapytana o to, co będzie z osobami, które z przyczyn zdrowotnych muszą jeść nabiał lub mięso, co z tymi, które zmieniły wagę i potrzebują więcej ubrań; a także, co się stanie z przemysłem restauracyjnym i włókienniczym, gość audycji odpowiedziała: "To są pytania, których nikt z osób, które przystąpiły do deklaracji, sobie nie zadał". - Jest tak dlatego, że to są osoby, które chcą być ambitne na papierze, a konsekwencje ich ambicji będzie ponosił zupełnie ktoś inny - wskazała.

- Zawsze ci, którzy rządzą, ci, którzy podejmują takie decyzje, ci, którzy są najbogatsi, znajdą wyjście z sytuacji oraz sposób, w jaki to obejść. Natomiast ci, którzy są ubożsi, będą zmuszeni do realizacji tych działań bez względu na konsekwencje - skomentowała.

Polityk przestrzegła także "samorządowców, którzy chcą się wykazywać jakimikolwiek ambicjami oraz byciem postępowym i nowoczesnym". - Niech dostrzegą prawdziwe problemy zwykłych Polaków i niech się nimi zajmą. Niech nie patrzą na ideały, które pięknie wyglądają na papierze, a których konsekwencje mogą być bardzo szkodliwe - oceniła wiceminister klimatu i środowiska.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Małgorzata Golińska o postulatach C40 ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 25:52
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: Małgorzata Golińska (wiceminister klimatu i środowiska)

Data emisji: 15.02.2023 r.

Godzina emisji: 15.33

ng/PR24/kor

Polecane

Wróć do strony głównej