"Trzeba grać wyprzedzająco". Jakub Wiech o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie
- Atom jest nieodzowny, jeśli chcemy zapewnić odpowiednio wysoką podaż mocy. Nie możemy się w 100 proc. oprzeć na źródłach odnawialnych, nie jesteśmy w stanie zrobić tego technologicznie, w większości są one zależne od pogody, wymagają pewnych mocy stabilizujących, których źródłem mogą być elektrownie jądrowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal Energetyka24.com).
2023-03-07, 14:25
PGE i ZE PAK podpisały we wtorek wstępną umowę ws. utworzenia spółki realizującej projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie. Obie firmy mają mieć w niej po 50 proc. udziałów, w środę planowane jest złożenie do Prezesa UOKiK wniosku o odpowiednią zgodę.
Jakub Wiech komentował te doniesienia. - Trzeba grać wyprzedzająco i wyposażyć podmiot wykonujący prace w pewne możliwości finansowe, by poczyniło zamówienia i pewne działanie na rzecz przygotowani wsadu technologicznego, który pojawi się na miejscu budowy. O tym trzeba myśleć już teraz. Także teraz należy myśleć o szkoleniu kadry dla polskich elektrowni jądrowych, na tym polu też coś dzieje, mamy wstępne umowy z uczelniami. Wstępny etap mamy za sobą, ale jego końcem będzie podpisanie kontraktu wykonawczego, na co bardzo niecierpliwie czekamy - zaznaczył.
Spółka PGE i ZE PAK będzie reprezentować polską stronę na wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.
Docelowo spółka PGE i ZE PAK utworzy właściwą spółkę inwestycyjną z koreańskimi partnerami projektu. Większość w tej spółce ma mieć strona polska. Jak podkreśla PGE i ZE PAK, na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że są perspektywy budowy w Pątnowie co najmniej dwóch koreańskich reaktorów APR-1400 o łącznej mocy 2,8 GW, które mogłyby rocznie produkować 22 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 12 proc. dzisiejszego polskiego zużycia. Wstępny termin uruchomienia pierwszego bloku to 2035 r.
REKLAMA
Posłuchaj
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR-1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Jakub Wiech, Energetyka24.com
Data emisji: 07.03.2023
Godzina emisji: 11.08
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA