more_horiz

Jan Paweł II ważny także dla Chorwatów. "Dawał wsparcie duchowe i polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 15:58
- Kiedy Słowenia i Chorwacja jeszcze nie były uznane przez większość państw, to niepodległość uznała Stolica Apostolska, to był dyplomatyczny precedens - mówił w Polskim Radiu 24 chorwacki dziennikarz polskich mediów Goran Andrijanic. Jak dodał, pielgrzymka Jana Pawła II do Zagrzebia w 1994 roku, jeszcze w czasie wojny, była wsparciem duchowym Chorwatów.
GośćPolskiego Radia 24 podkreślił wagę pielgrzymki Jana Pawła II do Zagrzebia w 1994 roku
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił wagę pielgrzymki Jana Pawła II do Zagrzebia w 1994 rokuFoto: Reuters/ FORUM

Pontyfikat Jana Pawła II był dla Chorwatów ważny od pierwszego dnia - powiedział w Polskim Radiu 24 Goran Andrijanic z wpolityce.pl. - Chorwacja była częścią komunistycznej Jugosławii, a w tych czasach Kościół katolicki w Chorwacji był represjonowany. Nie tak mocno, jak Kościół w Polsce, ale też mieliśmy swoje ofiary i swoich męczenników - wskazał.

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, od początku było dla Chorwatów jasne, że "wybór Polaka na papieża był przełomowy dla całego bloku komunistycznego". - Było jasne, że będzie to miało reperkusje i konsekwencje dla kondycji państw bloku wschodniego - wyjaśnił.

Wsparcie duchowe i polityczne

Pytany o pokolenie Jana Pawła II w Chorwacji, publicysta przyznał, że ci ludzie są tam od dłuższego czasu - zarówno wśród intelektualistów, jak i robotników. - Musimy sobie uświadomić że Jan Paweł II był bardzo związany z naszą walką o niepodległość. Są teorie, że jego zdanie było decydujące jeśli chodzi o stanowisko wspólnoty międzynarodowej dla uznania niepodległości Chorwacji i Słowenii - powiedział.

- Nawet w sensie politycznym, Jan Paweł II zrobił dla nas dużo. W styczniu 1992 roku, kiedy Słowenia i Chorwacja jeszcze nie były uznane przez większość państw, to niepodległość uznała Stolica Apostolska. To była bardzo ważna rzecz, dyplomatyczny precedens - podkreślił.

Przypomniał też pielgrzymkę Jana Pawła II w 1994 roku do Zagrzebia, w czasie wojny w Chorwacji, kiedy linia frontu przebiegała ok. 40 km od miasta. - To było bardzo ważne dla Chorwatów, to było poparcie duchowe - zaznaczył Goran Andrijanic.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
06:38 Goran Andrijanic - PR24_mp3 2023_03_17-14-52-13.mp3 Goran Andrijanic: Jan Paweł II dwał Chorwatom wsparcie duchowe i polityczne ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: Goran Andrijanic (wpolityce.pl)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 14.52


PAP, IAR, Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także