more_horiz

Postępowanie ws. otrucia ks. Blachnickiego. Mec. Andrzejewski: te osoby mogą usłyszeć zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 16:32
- Dalszym krokiem będzie ponowne przesłuchanie państwa Gontarczyków, którzy, jak się okazało, byli prowadzeni przez znanego asa wywiadu. To wszystko są osoby, które w tej chwili mają status świadków. Ale nie wykluczam, że mogą w pewnym momencie być objęci zarzutami współdziałania - podkreślił w Polskim Radiu 24 adwokat mec. Piotr Andrzejewski.  
mec. Piotr Andrzejewski
mec. Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że w wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty.

Postępowanie w sprawie śmierci księdza Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2001-2005. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 roku.

- Wiedza, nawet cząstkowa, co do tego, że mamy do czynienia z przestępstwem kwalifikowanym jako zbrodnia komunistyczna, zabójstwo albo inna forma nieprzedawnionej zbrodni, nie wystarczy, żeby postawić zarzuty danej osobie czy osobom. To wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Albo wprost prowadzącego do ustalenia sprawców, albo do sprawstwa kierowniczego, tych, którzy kierowali tymi działaniami i osiągnęli ten rezultat przy pomocy swoich agentów albo przynajmniej przy pomocy zamkniętego łańcucha poszlak - podkreślił mec. Piotr Andrzejewski.

- Mamy do czynienia dopiero z tym etapem, kiedy postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko osobie. Dalszym krokiem niewątpliwie będzie przesłuchiwanie ponownie państwa Gontarczyków, którzy, jak się okazało, byli prowadzeni przez asa wywiadu PRL-u i trzeciej Rzeczypospolitej, znanego i stawianego za przykład dobrze funkcjonującego w interesie Polski funkcjonariusza - dodał gość PR24.

Jak zaznaczył, "to wszystko są osoby, które w tej chwili mają status świadków". - Ale nie wykluczam, że mogą w pewnym momencie być objęci jednocześnie i zarzutami współdziałania. Przypomnę, że każde z tych przestępstw ma charakter jednostkowy odnośnie ofiar, ale ma też charakter obligujący IPN do dalej posuniętych postępowań - dodał gość PR24. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:25 PR24 2023_03_21-15-08-24.mp3 Mec. Piotr Andrzejewski o sprawie ks. Franciszka Blachnickiego (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: mec. Piotr Andrzejewski 
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 15.09

bartos

Zobacz także

Zobacz także