more_horiz

Tusk znów mówi o TVP. Dr Kawęcki: opozycji nie chodzi o rozwój mediów publicznych, a o ich upartyjnienie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:28
- Próba przywrócenia pluralizmu medialnego, podjęta w ostatnich latach, nie do końca jest po myśli opozycji, która chce mieć monopol na przekaz - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki komentując wypowiedź Donalda Tuska o TVP. Jak mówił, opozycji nie chodzi o rozwój mediów publicznych, ale o ich "upartyjnienie, przejęcie, daleko idącą ingerencję, ręczne sterowanie".
Donald Tusk mówił na spotkaniu w Pszczynie o decydowaniu o programie TVP
Donald Tusk mówił na spotkaniu w Pszczynie o decydowaniu o programie TVPFoto: AC/ FORUM

Lider PO, były premier Donald Tusk poruszył temat TVP podczas spotkania z sympatykami w Pszczynie. Został zapytany, czy widział film traktujący o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej. Polityk stwierdził, że nie tylko film obejrzał, ale też "był przy jego narodzinach". - Uważam, że ten film może zmienić sposób myślenia wielu ludziom. Jak będę decydował o tym, co jest w telewizji publicznej, to na pewno - podkreślał szef Platformy Obywatelskiej.

- Pytanie, w jakim charakterze wystąpił Donald Tusk - zaznaczył w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. - Czy mówi to, gdtyby był premierem, czy tez jako on, Donald Tusk, lider partii opozycyjnej, a w przyszłości, wedle jego ocen, lider koalicji rządowej? - zastanawiał się politolog.

- To pokazuje, że nie chodzi o zapewnianie rozwoju mediów publicznych, ale po prostu o upartyjnienie, czy też przejęcie mediów przez opozycję i daleko idącą ingerencję, wręcz ręczne sterowanie mediami - dodał.

Apetyt na monopol

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że nie wie, czy wypowiedź lidera PO interpretować jako lapsus językowy, czy też oddaje on "rzeczywiste intencje Donalda Tuska", choć "prawdopodobnie to drugie" i jest to "próba zawłaszczenia przestrzeni medialnej".

- Jak wiemy, próba przywrócenia pluralizmu medialnego, podjęta w ostatnich latach, nie do końca jest po myśli opozycji, która chce mieć monopol na przekaz, także, okazuje się, światopoglądowo - dodał dr Krzysztof Kawęcki.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
21:39 kawecki-politolog--PR24_mp3 2023_03_22-11-07-53.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki: opozycji nie zależy na rozwoju mediów publicznych, ale na ich upartyjnieniu ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 11.06


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także