more_horiz

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemu, chciał zmiany jego doktryny

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 10:33
- Św. Jan Paweł II głosił bardzo jasno wizję człowieka budowanego na postaci Jezusa Chrystusa. Chciał, by ludzie otworzyli swoje drzwi na oścież Chrystusowi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 arcybiskup Marek Jędraszewski.
Abp Jędraszewski w Polskim Radiu 24: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemu
Abp Jędraszewski w Polskim Radiu 24: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemuFoto: PAP/Łukasz Gągulski

2 kwietnia 2005 r. zmarł Jan Paweł II. Abp Marek Jędraszewski, wspominając papieża Polaka, mówił, że prezentował on "bardzo określone stanowisko" dotyczące tego, kim jest człowiek "jako kobieta, jako mężczyzna, czym jest rodzina, czym jest naród". - Św. Jan Paweł II głosił bardzo jasno wizję człowieka budowanego na postaci Jezusa Chrystusa, począwszy od [...] homilii inaugurującej jego pontyfikat z 22 października 1978 r. On chciał, żeby ludzie otworzyli swoje drzwi na oścież Chrystusowi - zauważył duchowny.

Jak wskazał gość PR24, papież we wspomnianym przemówieniu mówił o tym, że na Chrystusa powinny się otworzyć całe systemy polityczne, społeczne, ekonomiczne. - Bo tylko otwarcie tych systemów na Chrystusa daje szansę, by poszczególni ludzie mogli odnajdywać swoją godność, prawdziwą wolność, autentyczność osobową - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Zasługi Jana Pawła II. "Nie rozumiemy istoty wyzwania, jakie rzucił światu"

- My, po tylu latach, po upadku, w jakiejś przynajmniej mierze, komuny, nie rozumiemy albo nie do końca pojmujemy istotę wyzwania, jakie wtedy światu rzucił Jan Paweł II. Jeśli wzywał, żeby systemy polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe otwierały się na Jezusa Chrystusa, to znaczy, że domagał się od systemu komunistycznego, żeby praktycznie zmienił całą swoją doktrynę, żeby skończyło się pojmowanie religii jako "opium dla ludu", żeby każdy człowiek mógł cieszyć się godnością osobową, żeby budował swoją wizję człowieczeństwa na Chrystusie. I nie dziwmy się, że już tak bardzo szybko przyszła reakcja ze strony tego systemu. Myślę tutaj o zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r. To jest ledwie dwa i pół roku po jego wyborze na następcę św. Piotra - podkreślił metropolita krakowski.

Duchowny odniósł się także do budzących kontrowersje publikacji dot. Jana Pawła II. W opinii abp. Marka Jędraszewskiego, "ze względu na miejsce, jakie zajmuje św. Jan Paweł II w świadomości społecznej całego świata, atak na Kościół katolicki prędzej czy później musiał dotknąć wprost jego osoby". - Pokonanie Jana Pawła II będzie warunkiem pokonania Kościoła z jego wizją człowieka - oświadczył gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:47 PR24_mp3 2023_04_02-10-07-03.mp3 Abp Jędraszewski: Jan Paweł II rzucił wyzwanie systemowi komunistycznemu ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: abp Marek Jędraszewski (metropolita krakowski)

Data emisji: 2.04.2023 r.

Godzina emisji: 10.06

PR24/ms/pb/ng

Zobacz także

Zobacz także