more_horiz

Kapelan Związku Podhalan: atak na Jana Pawła II nie mógł być polskim pomysłem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 16:51
- Wynajduje się cokolwiek, żeby oczernić i zdeprecjonować nauczanie Jana Pawła II. To jest bolesne, ale też pocieszające. Jak Pan Bóg chce kogoś skarać, to odbiera mu rozum. Być może ten atak przyczyni się do pogłębienia nauk Ojca Świętego - mówił kapelan Związku Podhalan ksiądz prałat Władysław Zązel.  
Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat
Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 latFoto: Lech Zielaskowski / NAC

W niedzielę 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w Warszawie ruszy Narodowy Marsz Papieski. Organizowane w całym kraju marsze będą  wyrazem wdzięczności za Jego pontyfikat, okazją do przypomnienia papieskiego nauczania i odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. - Mam nadzieję, że Polacy przejrzą na oczy. Karty zostały odkryte, o co i komu chodzi? Atak nie mógł być polskim pomysłem. W całej historii, z każdej strony nas atakowano. Wreszcie odzyskujemy poczucie swojej wartości. Uczył też nas tego Jan Paweł II, żebyśmy na nowo podjęli polskie dziedzictwo - powiedział w Polskim Radiu 24 kapelan Związku Podhalan ksiądz prałat Władysław Zązel. 

Marsze Papieskie w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenia w całej Polsce >>>

Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku Piotrowej posługi: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy". Wbrew głosom mówiącym o kryzysie i schyłku chrześcijaństwa Jan Paweł II nauczał o "wiośnie chrześcijaństwa i Kościoła". Widział ją w młodzieży, wielokrotnie powtarzał: "Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata".

Kapelan Związku Podhalan wspominał Jana Pawła II jako strażnika wartości. - Miał wielkie serce, zwracał uwagę na każdego. Czułem się pozdrowiony jego spojrzeniem i mrugnięciem. Zawsze cenił kolegów, księży, którzy mieli w sobie ogień i chcieli coś zrobić. Przykładem jest o. Jan Góra, który zorganizował spotkania młodzieży w Lednicy. Jan Paweł II jest dla nas ideałem kapłaństwa i człowieka. Swoją pierwszą encyklikę zatytułował "Redemptor Hominis" (Odkupiciel Człowieka). Oznajmił przed całym światem, że jego misją będzie dawanie dowodów miłości Jezusowi na wszelkie sposoby, w tym we własnej spowiedzi. W miłości do Jezusa i jego matki przez cały pontyfikat, w każdą pierwszą sobotę odmawiał różaniec przez Radio Watykańskie. Totus Tuus "Cały Twój" Maryjo, bo jako mały chłopiec usłyszał od swojego ojca, gdy klękli przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, że będzie jego matką - tłumaczył ksiądz Zązel.

Duchowny podkreślił, że szatan czyha na czcicieli Matki Boskiej. - Widać to było podczas zamachu na Jana Pawła II. Po śmierci też nie ma spokoju. Wynajduje się cokolwiek, żeby oczernić i zdeprecjonować Jego nauczanie. To jest bolesne, ale też pocieszające. Jak Pan Bóg chce kogoś skarać, to mu rozum odbiera. Być może ten atak przyczyni się do pogłębienia nauk Ojca Świętego - podsumował.   


Posłuchaj
22:57 PR24 2023_04_01-15-06-33.mp3 Kapelan Związku Podhalan: atak na Jana Pawła II nie mógł być polskim pomysłem (Temat dnia/Gość PR24)

 

Nauczanie Jana Pawła II ilustrują jego liczne dokumenty: 14 encyklik, 12 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 41 listów apostolskich, 25 listów papieskich i ogromna liczba przemówień.

Papież Polak został wybrany na konklawe 16 października 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła przyjął wówczas imię: Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Małgorzata Wosiek
Gość: ksiądz Władysław Zązel 
Data emisji: 1.04.2023
Godzina emisji: 15.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także