more_horiz

PiS jednoznacznie odrzuca pomysł federalizacji UE. Anna Zalewska: nie będzie na to naszej zgody

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 16:25
- Prawie 90 proc. obywateli chce, żebyśmy byli w Unii Europejskiej, ale było badanie, które pokazało odsetek ponad 40 proc. Polaków, którzy chcą suwerennej Polski (…), gdyż bezwzględność w stosowaniu absurdalnych pomysłów UE, niemożliwych do zrealizowania, które uderzają w kieszenie Polaków, jest nie do zaakceptowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

W ubiegłym tygodniu Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował o dalszą integrację Unii Europejskiej. Przekonywał też, że potrzebna jest reforma systemu głosowania w Radzie Europejskiej, tak aby więcej decyzji zapadało większością kwalifikowaną.

Również minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock opowiedziała się za odejściem od zasady jednomyślności przy podejmowaniu kluczowych decyzji w Unii. Według przedstawicielki niemieckiego rządu Unia nie może sobie pozwolić na to, aby pojedyncze państwa blokowały decyzje Wspólnoty.

Koalicja konserwatywnych rządów

Anna Zalewska komentowała te doniesienia i reakcję polskiego rządu na propozycje zniesienia zasady jednomyślności. - To mówi Jarosław Kaczyński, że jesteśmy tu po to, by budować koalicję konserwatywnych rządów i powiedzieć, że nie będzie naszej zgody na to, by realizować politykę kanclerza Scholza. On podczas sesji Parlamentu Europejskiego nie krył się z tym, że nie chce jednomyślności, że chce, by to większość decydowała np. o polityce zagranicznej czy podatkach - zaznaczyła.

- To zabranie państwom członkowskim ich kompetencji i zmierzanie do federalizacji. Jesteśmy po to, by mówić o tym, przeciwdziałać temu i przekonywać do innych rozwiązań, które zgodne są z traktatami, które bardzo szanujemy - podkreśliła europoseł.

"My już dzisiaj mówimy, że będzie weto"

Jak dodała gość audycji, przedstawiciele opozycji są za tym, by odebrać państwom członkowskim wyłączne kompetencje dotyczące lasów, gruntów, wody czy energetyki. - To pokazuje, jaki pomysł na UE ma opozycja (…), to powinno być czerwoną lampką w głowach Polaków, że gdyby oni, nie daj Boże, doszli do władzy, to zgodzą się na zmianę traktatów. My już dzisiaj mówimy, że będzie weto, na to zgody nie będzie - mówiła Anna Zalewska.

Posłuchaj

22:27 PR24 2023_05_16-14-33-09.mp3 Anna Zalewska o sporze wokół zasady jednomyślności w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Anna Zalewska

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także