more_horiz

Gen. Komornicki o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy: "wariant izraelski" to model przejściowy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 16:07
- "Wariant izraelski" gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powinien mieć charakter przejściowy. Miejsce Ukrainy jest we wspólnocie narodów europejskich, w tym także w NATO. To jest największa gwarancja bezpieczeństwa dla tego państwa, a także dla nas i wschodniej flanki NATO. Natomiast w przejściowym okresie, dopóki Ukraina ostatecznie nie wyjdzie na niepodległość, nie odbuduje swojego potencjału, nie będzie miała stabilności (...), musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo - ocenił gen. Leon Komornicki, b. zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Gen. Leon Komornicki
Gen. Leon KomornickiFoto: PR24

W wywiadzie dla amerykańskiego Wall Street Journal prezydent Andrzej Duda poinformował, że trwają rozmowy na temat gwarancji bezpieczeństwa NATO dla Ukrainy. Według polskiego prezydenta miałyby one być wzorowane na "modelu izraelskim". Jak wyjaśnił polski prezydent, gwarancje miałyby dać Ukrainie priorytet w dostępie do zachodniej broni i technologii wojskowej. Rozwiązanie wzorowane na modelu izraelskim miałoby wzmocnić Ukrainę i nie byłoby powiązane z negocjacjami pokojowymi z Rosją. W Polskim Radiu 24 sprawę tłumaczył generał Leon Komornicki.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Gen. Leon Komornicki: to rozwiązanie przejściowe

B. wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wyjaśnił, że rozwiązanie to oczywiście miałoby być wyłącznie tymczasowe, ponieważ miejsce Ukrainy jest we wspólnocie zachodnioeuropejskiej, a tym samym również w NATO, toteż podobne rozwiązanie miałoby funkcjonować do momentu, aż w końcu przystąpienie Ukrainy do struktur zachodnich byłoby możliwe.

- "Wariant izraelski", to zagwarantowanie Ukrainie dostępu do najnowszych technologii, które gwarantowałyby stworzenie takiego systemu obrony Ukrainy, który by powstrzymał Rosję od wyniszczających działań. Czyli zbudowanie w pierwszym rzędzie - o co Ukraina od samego początku prosiła, także Izrael - takiej "kopuły", takiej obrony powietrznej, żeby systemy rakietowe i samoloty rosyjskie nie wyniszczały Ukrainy i pozwoliły w tych warunkach tę Ukrainę odbudowywać - mówił gen. Leon Komornicki.

Ukraina musi uzyskiwać "wszechstronną pomoc"

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24, porównanie do sytuacji Izraela nie jest pozbawione sensu, ponieważ w znacznym stopniu chodzi o obronę przed terroryzmem - tym razem rosyjskim terroryzmem państwowym - którego ofiarą pada Ukraina. Wymienił szereg przykładów wskazujących na to, że Rosja nie wojuje z ukraińską armią i nie próbuje toczyć wojny, tylko terroryzuje Ukrainę i naród ukraiński.

Dodał, że nawet jeśli rosyjska armia zostałaby wypchnięta z terytorium Ukrainy, to może nie zaprzestać dalszego terroryzowania odbudowującego się państwa.

- Druga rzecz, to udzielanie wszechstronnej pomocy i gwarancji ze strony wszystkich państw - tej koalicji - że tę Ukrainę będą wspierać pod każdym względem. Klasa polityczna, czyli ci, którzy są u steru władzy w Ukrainie, mieliby warunki do tego, żeby te cele osiągać i przekonywać do realizacji tych celów swoje społeczeństwo. Bezpieczeństwo dla ludzi jest najistotniejsze - dodał gen. Komornicki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:30 [PR24]PR24 (mp3) 24 maj 2023 15_08_39_Komornicki.mp3 Gen. Leon Komornicki o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: gen. Leon Komornicki (b. wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego)
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 15.08

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także