more_horiz

Anna Fotyga: komisja ds. rosyjskich wpływów powinna być przedmiotem jak najdalej idącej zgody politycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 16:25
- Niezależnie od opcji politycznej, a zwłaszcza, gdy u naszej granicy prowadzona jest szatańska polityka rosyjska, trzeba bardzo uważnie badać rosyjskie wpływy. To jest w interesie nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Fotyga. 
Anna Fotyga powiedziała, że dzięki jedności można pokonać Rosję
Anna Fotyga powiedziała, że dzięki jedności można pokonać RosjęFoto: Twitter/Anna Fotyga

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja posłów. Na galerii dla publiczności podczas głosowania obecny był lider PO Donald Tusk. W głosowaniu udział wzięło 454 posłów; większość bezwzględna wyniosła 228 posłów. Za odrzuceniem senackiej uchwały głosowało 234 posłów, przeciw było 219, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że od dawana zajmuje się polityką Federacji Rosyjskiej. - Zawsze cieszę się, gdy Polska wzmacnia swoją czujność. Niezależnie od opcji politycznej, a zwłaszcza, gdy u naszej granicy prowadzona jest szatańska polityka rosyjska, trzeba bardzo uważnie badać rosyjskie wpływy. To jest w interesie nas wszystkich. Nie patrzę na to pod kątem bieżącej debaty. Komisja powinna być przedmiotem jak najdalej idącej zgody politycznej. Z najwyższą czujnością powinniśmy badać rosyjskie wpływy, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Ta kwestia powinna być pozbawiona jakichkolwiek gier politycznych - powiedziała Anna Fotyga.

Sejmowa komisja

Komisja ma m.in. analizować czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Posłuchaj
24:52 PR24 2023_05_27-15-33-10.mp3 Anna Fotyga gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański  

Gość: Anna Fotyga (europoseł PiS)

Data emisji: 27.05.2023

Godzina emisji: 15.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także