more_horiz

Prof. Gontarski: słowa komisarza Reyndersa dowodzą, że komisję ds. wpływów rosyjskich trzeba powołać w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 12:47
- Wypowiedź komisarza Reyndersa dowodzi, że komisja ds. wpływów rosyjskich powinna być powołana na forum UE. Wierzę, że Polska zaproponuje to rozwiązanie jak najszybciej - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik prof. Waldemar Gontarski.
Didier Reynders skrytykował ustawę o komisji ds. rosyjskich wpływów
Didier Reynders skrytykował ustawę o komisji ds. rosyjskich wpływówFoto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. W trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Do sprawy odniósł się we wtorek unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.

Oświadczył, że "w Polsce nie mamy specjalnie światełka w tunelu w zakresie niezależności wymiaru sprawiedliwości". Dodał, że "szczególne wątpliwości budzi wprowadzenie nowej komisji, która jest w stanie pozbawić poszczególne osoby prawa wyborczego i będzie mogła zakazać im pełnienia funkcji publicznych".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ustawa nie pozwala wydać decyzji o zakazie kandydowania w wyborach. - Panie Reynders, przestań pan gadać głupoty! Chodzi o decyzje administracyjne, ustawa nie wyłącza kontroli sądowej. Jej decyzje są ostateczne, ale unijnemu komisarzowi pomyliła się z Sądem Ostatecznym. To nie jest tak. Przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wniosek o zawieszenie wykonania decyzji - powiedział prof. Waldemar Gontarski.

Jego zdaniem trzeba reagować na tego typu wypowiedzi. - Pozwala sobie na to komisarz Unii, która robiła deale z Putinem i pozwoliła Rosji zgromadzić środki finansowe na zabijanie Ukraińców. To schizofrenia polityczna. Wypowiedź komisarza Reyndersa dowodzi, że komisja ds. wpływów rosyjskich powinna być powołana na forum UE. Wierzę, że Polska zaproponuje to rozwiązanie jak najszybciej. Didier Reynders chce uczyć Polaków, jak mają się bronić przed rosyjskimi wpływami. Co robił po 2014 r., po aneksji Krymu przez Rosję. Co robił po 24 lutego 2022 r., gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie - podsumował prawnik. 

Zasady podobne do działań komisji weryfikacyjnej

Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia br. Z inicjatywą wyszli w grudniu ub.r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania komisji. W piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm. Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Posłuchaj
05:11 PR24 2023_05_30-11-52-53.mp3 Prof. Waldemar Gontarski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Waldemar Gontarski

Data emisji: 30.05.2023

Godzina: 11.50

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także