more_horiz
Wiadomości

Opozycja atakuje komisję ds. badania wpływów rosyjskich. Bochenek odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 15:17
- Komisja weryfikacyjna spełnia kryteria demokratycznego państwa prawnego i wyzwala nas z wpływów rosyjskiej agentury, która jak widać po gwałtownych reakcjach określonych środowisk wciąż ma mocne wpływy w Polsce - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Rafał Bochenek o reakcji opozycji na decyzję prezydenta ws. komisji: kolejny raz atakowana jest sprawa ważna
Rafał Bochenek o reakcji opozycji na decyzję prezydenta ws. komisji: kolejny raz atakowana jest sprawa ważnaFoto: MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, a także, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Decyzję tę skrytykowali przedstawiciele wszystkich ugrupowań opozycyjnych zasiadających w Sejmie. - To fatalna decyzja. Interes PiS i bezwzględne posłuszeństwo wygrały z normami konstytucyjnymi i elementarną przyzwoitością - komentowali politycy KO, Lewicy i PSL.

Szymon Hołownia (Polska 2050) ocenił, że prezydent Andrzej Duda poważnie osłabił Polskę, "postanowił nakręcić polsko-polską wojnę domową do oporu i radośnie otworzył PiS-owską fabrykę przedwyborczych kłamstw".

Rozczarowanie decyzją prezydenta wyraziła też Konfederacja.

Komentarz rzecznika PiS

Sprawę oraz głosy krytyki ze strony opozycji skomentował rzecznik PiS Rafał Bochenek.

- Kolejny raz sprawa ważna i jak najbardziej słuszna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i jego oczyszczenia jest atakowana przez ten sam konglomerat medialno-polityczny - powiedział Bochenek.

Według niego "całość postępowania, podobnie jak w przypadku komisji do spraw reprywatyzacji, będzie toczyła się pod nadzorem sądów, a decyzje komisji stają się wykonalne, w razie ich zaskarżenia, dopiero po prawomocnym orzeczeniu sadu administracyjnego".

- Postępowanie jest bliźniacze do tego, które stosuje się w przypadku komisji do spraw reprywatyzacji, która wydała wiele słusznych decyzji utrzymywanych w mocy przez sądy. Komisja weryfikacyjna spełnia kryteria demokratycznego państwa prawnego i wyzwala nas z wpływów rosyjskiej agentury, która jak widać po gwałtownych reakcjach określonych środowisk wciąż ma mocne wpływy w Polsce - dodał rzecznik PiS.

Zasady funkcjonowania komisji

Sejm ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 uchwalił 14 kwietnia. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu 2022 r. posłowie PiS. Wskazywali, że komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

11 maja Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania tej komisji. W piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm.

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Czytaj także:


Zobacz: Waldemar Andzel w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także