more_horiz
Wiadomości

Rzecznik PiS: decyzja prezydenta wpisuje się w oczyszczenie życia publicznego z rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:53
- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania Komisji ds. badania wpływów rosyjskich, wpisuje się w działania, jakie podejmujemy, jako PiS, aby oczyścić życie publiczne z wpływów rosyjskiej agentury. Komisja spełnia wszystkie demokratyczne kryteria - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Bochenek: decyzja prezydenta wpisuje się w działania jakie podejmujemy, aby oczyścić życie publiczne z wpływów rosyjskiej agentury
Bochenek: decyzja prezydenta wpisuje się w działania jakie podejmujemy, aby oczyścić życie publiczne z wpływów rosyjskiej agenturyFoto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich, a także, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego- Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy wpisuje się w działania, jakie podejmujemy, jako PiS, aby oczyścić życie publiczne z wpływów rosyjskiej agentury - podkreślił Bochenek.

- To kluczowe z punktu widzenia transparentności przestrzeni politycznej w Polsce. Komisja spełnia wszystkie demokratyczne kryteria, zwłaszcza że wiele podobnych zostało powołanych w innych krajach świata zachodniego, np. we Francji. Tylko tak, skutecznie można ograniczać rosyjskie wpływy na procesy demokratyczne w poszczególnych krajach - ocenił polityk PiS.

Jak dodał, znamienne jest to, iż dzisiaj przeciwko takiej komisji jest to samo środowisko, które protestowało przeciw obniżeniu emerytur dla esbeków, czy aktywnie uczestniczyło w obaleniu rządu Jana Olszewskiego, który chciał przeprowadzić dekomunizację. - To jedno i to samo środowisko polityczno-medialne, które wyrosło z tradycji komunistycznej i tworzone było na bazie wpływów służb WSI, zinfiltrowanych przez służby rosyjskie - podkreślił Bochenek.

"Komisja jest potrzebna dla wzmacniania bezpieczeństwa wewnętrznego"

- Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje, jak bardzo taka komisja jest potrzebna dla wzmacniania spójności i bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju - zaznaczył Bochenek

Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Czytaj też:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także