Wagnerowcy na Białorusi. Łatuszka przestrzega: prowokacji można się spodziewać już podczas szczytu NATO w Wilnie
- To jest jednostka prywatna, może robić to, co zechce. Wystarczy, że będzie kąsała granicę - przestrzegał w Polskim Radiu 24 zastępca przewodniczącego opozycyjnego białoruskiego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka.
2023-06-29, 16:30
Zdjęcia satelitarne pokazują, że w jednostce wojskowej pod Osipowiczami na Białorusi w ostatnich dniach pojawiły się liczne namioty. Radio Swoboda podaje, że może to oznaczać budowę obozu polowego przez wagnerowców, którzy po nieudanym buncie trafili z Rosji na Białoruś.
- Zaczęły się przygotowania do budowy bazy dla wagnerowców. Według różnych informacji może być ich nawet 6-8 tys. Niewykluczone, że będzie więcej, bo możliwe są dodatkowe rekrutacje na Białorusi - wskazywał Paweł Łatuszka.
"Wzrasta ryzyko zaatakowania Ukrainy z terytorium Białorusi"
Z terytorium Białorusi wagnerowcy mogą uderzyć na Ukrainę. - Wiele zależy od tego, jak będą wyposażeni. Jeśli będzie to ciężki sprzęt, to ryzyko zaatakowania Ukrainy wzrasta. Trzeba też brać pod uwagę, że to jedni z najlepszych żołnierzy rosyjskich, którzy nie liczą się nawet z ofiarami w swoich szeregach. Będzie to stanowiło wyzwanie dla Białorusi i państw sąsiednich - stwierdził Łatuszka.
W związku z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi została podjęta decyzja o zwiększeniu sił stale obecnych na granicy polsko-białoruskiej, a także o rozbudowaniu różnego rodzaju umocnień chroniących granicę. Jak mówił wicepremier Jarosław Kaczyński, chodzi o "zwiększenie sił, które będą tam trwale obecne" oraz "zwiększenie różnego rodzaju przeszkód i umocnień, które mają chronić naszą granicę, gdyby była zaatakowana".
REKLAMA
- Polska może być potencjalnym celem dla wagnerowców. Wojna hybrydowa trwa od 2021 roku. Prowokacji można się spodziewać już podczas szczytu NATO w Wilnie. To jest jednostka prywatna, może robić to, co zechce. Wystarczy, że będzie kąsała granicę - przestrzegał zastępca przewodniczącego opozycyjnego białoruskiego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.
Posłuchaj
Bunt Grupy Wagnera kierowanej przez Jewgienija Prigożyna rozpoczął się w piątkową noc. Po początkowych sukcesach, do których zalicza się przejęcie kontroli nad Rostowem nad Donem i Woroneżem, doszło do porozumienia, które wynegocjował białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka. Według dostępnych danych najemników Grupy Wagnera ma być na Białorusi około ośmiu tysięcy. Rosyjskie władze nie będą ich ścigać.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: Paweł Łatuszka
REKLAMA
Data emisji: 29.06.2023
Godzina: 15.45
PR24/jt
Polecane
REKLAMA