more_horiz

"Stali się alternatywą dla tych, którzy sobie nie radzą". Prof. Madajczyk o sukcesach niemieckiej AfD

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 11:29
- Rządząca koalicja SPD, Zielonych i liberalnej FDP ma fatalne notowania, to jeden z gorszych rządów, problem migracyjny w Niemczech też generuje potężne napięcia. Dodatkowo mamy bardzo radykalne wystąpienia lewicy wzmacniające atmosferę niepewności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN).
Poparcie dla prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzrosło w Niemczech do 21 proc.
Poparcie dla prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzrosło w Niemczech do 21 proc.Foto: Shutterstock/Juergen Nowak

Poparcie dla prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzrosło w Niemczech do 21 proc. - wynika z nowego sondażu instytutu Insa. Ten wynik stawia AfD na drugim miejscu - coraz bliżej chadeków z CDU/CSU (25,5 proc.). W Brandenburgii AfD mogłaby liczyć na 28 proc. głosów i tym samym zdecydowanie wygrałaby w wyborach do parlamentu tego kraju związkowego.

Poczucie niepewności niemieckiego społeczeństwa

Prof. Piotr Madajczyk analizował sukcesy AfD. Zwracał uwagę na pogarszającą się sytuacją ekonomiczną Niemiec będące pośrednim skutkiem wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego oraz napięcia związane z migracją. - Jeżeli społeczeństwo czuje się niepewnie i dodatkowo jest konfrontowane z radykalnymi działaniami, to poczucie niepewności jest jeszcze silniejsze i gdy przychodzi ktoś i mówi, że nad tym zapanuje, zna rozwiązania, to daje się tym skutecznie grać. Sama AfD zaczęła też skutecznie działać, wcześniej były to spory wewnętrzne, które udało się wyciszyć i przedstawić partię jako zajętą problemami zwykłych ludzi. AfD stała się alternatywą dla tych, którzy sobie nie radzą - zauważył.

"Prorosyjskie postrzeganie konfliktu na Wschodzie"

Gość audycji zwracał uwagę, że program partii jest eurosceptyczny, pojawia się w nim także żądanie ograniczenie aktywności NATO, wyjścia wojsk USA z Niemiec i nawoływanie do zakończenia wojny na Ukrainie. - To prorosyjskie postrzeganie konfliktu na Wschodzie, w którym to nie Rosja jest winowajcą - przypominał.

Posłuchaj
20:01 PR24 2023_07_05-10-08-33.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o sondażowych sukcesach niemieckiej AfD (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

W skali całych Niemiec chadecja CDU/CSU może liczyć na 25,5 proc. głosów, na AfD zagłosowałoby 21 proc. wyborców, SPD uzyskała w sondażu 19 proc. poparcia, Zieloni - 14,5 proc., a FDP - 6,5 proc. - informuje we wtorek portal dziennika "Berliner Zeitung".

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: prof. Piotr Madajczyk

Data emisji: 05.07.2023

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także