more_horiz

Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Prof. Grochmalski: mamy długie doświadczenia z działaniem interesu Berlina i Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 19:10
Profesor Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej powiedział w Polskim Radiu 24, że Polska zapłaciła gigantyczną cenę za rozbiory, w tym ostatni dokonany przez III Rzeszę niemiecką i sowiecką Rosję we wrześniu 1939 roku. W niedzielę przypada 84. rocznica agresji ZSRR na Polskę.
Spotkanie Armii Czerwonej z żołnierzami niemieckimi
Spotkanie Armii Czerwonej z żołnierzami niemieckimiFoto: ofiary.ipn.gov.pl/

Profesor Piotr Grochmalski mówił, że Niemcy i Rosjanie planowali zniszczenie II Rzeczypospolitej przez całe dwudziestolecie międzywojenne. - Mamy naprawdę długie doświadczenia związane z funkcjonowaniem tego swoistego interesu Berlina i Moskwy. Przypomnę, że jeszcze wojna się nie skończyła, a już sztab niemiecki wysyłał swojego emisariusza do bolszewików, aby naradzać się w jaki sposób przeprowadzić kolejną wojnę - powiedział wykładowca.

84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że współpraca niemiecko-rosyjska przed II wojną światową obejmowała między innymi użyczenie sowieckich poligonów dla Berlina. Profesor zwrócił uwagę, że dobre relacje Rosji i Niemiec przetrwały do czasów współczesnych.

Czytaj także w i.pl: Tak rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe. Szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił zaskakujący list Jana Grabca do Bogdana Klicha

Piotr Grochmalski wskazał, że w czasie rozbiorów i II wojny światowej wrogie państwa przejęły ogromny polski majątek, który wykorzystały do rozwoju swoich krajów kosztem naszego kraju. Jak dodał, oprócz tego prowadziły systemowe niszczenie polskiej inteligencji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:43 PR24_mp3 2023_09_17-15-33-29.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 17.09.2023 r.

Godzina emisji: 15.33

ng/PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także