more_horiz

"Zgoda na rzeź i ludobójstwo". Prof. Grochmalski o planie obrony Polski na linii Wisły

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 11:55
- To jest decyzja, która jest zdradą stanu, nie ma ważniejszej sprawy w dziejach państwa polskiego, jak obrona integralności państwa i obrona granic, czegoś, co kosztowało nas morze krwi. Tego typu myślenie polityczne podważa fundamenty konstytucji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
W ujawnionych planach zakładano, że Polska będzie w stanie samodzielnie bronić się przez maksymalnie 14 dni
W ujawnionych planach zakładano, że Polska będzie w stanie samodzielnie bronić się przez maksymalnie 14 dniFoto: facebook.com/zelenskiy.official

Z ujawnionych dokumentów wynika, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego planował obronę Polski dopiero na linii Wisły. Plan użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej zatwierdzony został przez ówczesnego ministra obrony Bogdana Klicha.

"Ten plan oznaczał, że Polska oddaje Warszawę"

Prof. Piotr Grochmalski, komentując te doniesienia, podkreślił, że przyjęcie takiej koncepcji obrony kraju oznaczałoby "powtórkę z rzezi Pragi". - Warszawa pozostawała odkrytym celem, m.in. dla 2 i 4 Dywizji I Gwardyjskiej Armii Pancernej. Putin odbudował tę formację, która w czasach zimnej wojny miała doprowadzić do rozgromienia wojsk NATO. I Gwardyjska Armia Pancerna, z założenia jednostka ofensywna, największa pancerna armia świata, została odbudowana i skierowana w miejsce, które zostało absolutnie odkryte. Ten plan oznaczał, że Polska oddaje Warszawę - zaznaczył.

"Została złamana konstytucja"

- Jeśli przeanalizujemy stan faktyczny, to następuje likwidacja jednej z czterech dywizji. Cztery dywizje to absolutne minimum, by była szansa realizacji czegoś, co jest fundamentalnym obowiązkiem państwa polskiego i władzy, sformułowanym w art. 5 konstytucji (…) strzeżenie niepodległości i nienaruszalności państwa polskiego. Ten fundamentalny artykuł został naruszony, została złamana konstytucja. Plan użycia sił zbrojnych zakładał, że nie będzie realizowany art. 26 konstytucji, który narzuca siłom zbrojnym nie tylko obronę integralności państwa, ale i obronę granic - zauważył gość audycji.

Zobacz również na i.pl: Nie tylko obrona na linii Wisły. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz: Likwidacja jednostek wojskowych na wschód też czemuś miała służyć

"Piąty rozbiór Polski"

Prof. Grochmalski podkreślił, że nie ma większej zdrady, złamania konstytucji, niż naruszenie art. 5 i nieumożliwienie armii realizacji art. 26. - Nawet gdyby plan podpisany przez Klicha nie obowiązywał, byłaby to masakra, armia nie byłaby w stanie bronić państwa polskiego. Politycy nie tylko złamali art. 26, nie tylko zlikwidowali dywizję, zlikwidowali też jednostkę, która miała bronić Warszawy przed uderzeniami rakietowymi, w istocie otworzyli Polskę na oścież. To jest w zasadzie piąty rozbiór Polski, zgoda na okupację ogromnych terytoriów państwa polskiego, zgoda na rzeź, na ludobójstwo - mówił gość audycji.

Posłuchaj

24:44 PR24_mp3 2023_09_18-10-33-12.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o planie obrony Polski na linii Wisły (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także