more_horiz

"Top topów, nie ma drugiej takiej armii". Kpt. Badowski o zakupach dla Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 21:41
- Nic lepszego niż Amerykanie człowiek nie wymyślił w kwestii uzbrojenia. Nie bez znaczenia są też znakomite relacje pomiędzy ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i sekretarzem Lloydem Austinem. Powoduje to, że Wojsko Polskie dysponuje sprzętem, który jest topem topów - mówił w Polskim Radiu 24 były oficer wojsk powietrzno-desantowych kapitan Tomasz Badowski. 
W poniedziałek 25 września w siedzibie Boeing w Mesa (USA) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę offsetową do śmigłowców Apache
W poniedziałek 25 września w siedzibie Boeing w Mesa (USA) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę offsetową do śmigłowców ApacheFoto: PAP/EPA

Tylko w ostatnim czasie podpisano umowy na śmigłowce AW149 i śmigłowce AW101, wyrzutnie Chunmoo, systemy rakietowe HIMARS, samoloty F-35, samoloty FA-50 i czołgi Abrams dla Wojska Polskiego. Do żołnierzy trafiły już m.in. systemy Patriot, czołgi K2, armatohaubice K9, drony Bayraktar, niszczyciele min Kormoran II, armato-haubice Krab, moździerze Rak, zestawy przeciwlotnicze Piorun, zestawy Pilica oraz europejskie wyrzutnie rakietowe i pociski CAMM do zwalczania rakiet i samolotów z programu Mała Narew.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia z rewolucją w Wojsku Polskim. - Wojna na Ukrainie jest tragedią, giną ludzie, są ogromne zniszczenia. Natomiast jestem Polakiem, najważniejsze są dla mnie Siły Zbrojne RP. Być może zabrzmi to okrutnie, ale wojna bardzo dobrze zrobiła naszym siłom zbrojnym. Opinia publiczna dała przyzwolenia na zbrojenia na potęgę. Trwa hiperrewolucyjne wyposażania Wojska Polskiego w najlepszy sprzęt na świecie, amerykański i koreański - powiedział kapitan Tomasz Badowski.

Zobacz również na portalu wpolityce.pl: Bartosz Kownacki: HIMARS-y w Olecku skutecznie odstraszą. "Rosjanie będą wiedzieli, że nie mają możliwości podejść"

Zapewnił, że sprzęt jest ze sobą kompatybilny i sprawdzony z boju. -  Nic lepszego niż Amerykanie człowiek nie wymyślił w kwestii uzbrojenia. Nie bez znaczenia są też znakomite relacje pomiędzy ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i sekretarzem Lloydem Austinem. Powoduje to, że Wojsko Polskie dysponuje topem topów. Nie ma drugiej takiej armii na świecie jak armia polska w tej chwili - stwierdził oficer wojsk powietrzno-desantowych       

Apache dla Polski 

W poniedziałek 25 września w siedzibie Boeing w Mesa (USA) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę offsetową do śmigłowców Apache. Zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów. Pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych APACHE pozwoli na skuteczne zwiększenie zdolności odstraszania potencjalnego agresora.


Posłuchaj
26:16 PR24 2023_09_24-20-33-04.mp3 Kpt. Tomasz Badowski gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Śmigłowce trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Są to najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe. Będą współdziałać z czołgami Abrams. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski  
Gość: kpt. Tomasz Badowski 
Data emisji: 24.09.2023
Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także