more_horiz

"Zderzenie dwóch modeli myślenia o migracji". Dr Podemski o napięciach na linii Niemcy-Włochy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 12:33
- Pani Meloni uważa, że działalność NGO, organizacji, które na morzu podejmują z łódek migrantów, i być może kierują się przesłankami moralnymi wysokiej próby, de facto zachęca ludzi do podejmowania tego typu desperackich wypraw - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, italianista (Uniwersytet Warszawski).
W pierwszej połowie września w ciągu kilku dni na włoską wyspę Lampedusa dotarło około 10 tys. osób
W pierwszej połowie września w ciągu kilku dni na włoską wyspę Lampedusa dotarło około 10 tys. osóbFoto: YARA NARDI / Reuters / Forum

Premier Włoch w nocie do kanclerza Niemiec Olafa Scholza zaprotestowała przeciw finansowaniu przez Niemcy organizacji pozarządowych przywożących migrantów do Włoch i przyjmujących nielegalnych imigrantów na terenie Italii. 

"Napędzanie ruchu migrantów do Włoch"

Jak zauważył dr Piotr Podemski, w tym sporze możemy mówić o zderzeniu "dwóch modeli myślenie o migracji", a premier Włoch słusznie zauważyła, że dotowanie organizacji pomagających migrantom na morzu stanowi zachętę do kolejnych prób przedostania się do Europy. - Bo gdyby ci ludzie wiedzieli, że muszą własnymi siłami dopłynąć np. do Lampedusy, to baliby się to robić, byłoby mniej chętnych i migracja nabrałaby mniejszej skali. Tymczasem, jeśli oni wiedzą, a taka jest powszechna świadomość, że na morzu czekają na nich "dobrzy ludzie", którzy im pomogą, wyłowią i odstawia do Włoch, to gotowość podjęcia tego ryzyka jest odpowiednio wyższa. Pani Meloni mówi o tym, że jest to złudne i napędza ruch migrantów do Włoch, które sobie z tym nie radzą, z drugiej strony ci ludzie mogą ginąć na morzu - zaznaczył gość audycji.

"Entuzjazm kanclerz Merkel"

- Z drugiej strony mamy pewna tradycję Angeli Merkel, wstępny entuzjazm, z którym przyjmowano tysiące migrantów od 2015 r. Nie jest jednak tajemnicą, że sama Merkel i obecny rząd są krytykowani za to, co się obecnie dzieje. Problem okazał się dużo bardziej złożony, niż się entuzjastom przyjmowania imigrantów wydawało - dodał dr Podemski.

Zobacz również na Niezalezna.pl: To on szkoli obrońców granicy. Mistrz Europy w ju-jitsu o Holland: Czemu nie zrobi filmu o gwałtach w Kolonii?

Posłuchaj
20:55 _PR24_AAC 2023_09_26-11-07-57.mp3 Dr Piotr Podemski o finansowaniu przez Niemcy organizacji pozarządowych przywożących migrantów do Włoch (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Premier Meloni w swoim liście nawiązuje do 1,2 mln euro przekazanych przez niemieckie MSZ niemieckiej organizacji "SOS Humanity", której statek ratunkowy przywiózł ostatnio 1600 migrantów do Włoch, a także katolickiej Wspólnocie św. Idziego. Premier Meloni wyraziła zdumienie, że Niemcy nie uzgodniły tej decyzji z Włochami i Unią Europejską. Napisała, że lepiej byłoby, gdyby Niemcy wspierały organizacje przyjmujące migrantów na swoim terenie. Podkreśliła, że obecność statków ratunkowych na Morzu Śródziemnym jest czynnikiem przyciągającym niegwarantujące bezpieczeństwa łodzie z migrantami, co grozi nowymi tragediami na morzu.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Piotr Podemski

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 11.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także