"Iskra do działania na rzecz utrzymania niepodległości Polski". Rusecka o konferencji patriotycznej
- Jest ważne, by uświadamiać społeczeństwo, jak duże jest zagrożenie naszej niepodległości i suwerenności w tym, co przygotowuje Unia Europejska - mówiła w Polskim Radiu Urszula Rusecka (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-11-12, 15:05
W sobotę Jarosław Kaczyński w dniu Święta Niepodległości przemawiał w krakowskiej hali klubu "Sokół", gdzie mówił m.in. o hegemonii Niemiec w Unii Europejskiej, a także o przekazaniu w ramach Unii Europejskiej części kompetencji państw członkowskich m.in. w zakresie bezpieczeństwa czy polityki zagranicznej, a także odejście od zasady jednomyślności. - W styczniu przyszłego roku w Warszawie odbędzie się konferencja wszystkich patriotycznych sił - zapowiedział w prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Jak dodał, spotkanie będzie "początkiem wielkiej akcji w różnych dziedzinach".
"Zaproszenie dla wszystkich środowisk"
Urszula Rusecka odniosła się do tej inicjatywy, jak podkreśliła, prezes Jarosław Kaczyński nie zamykał się w swoich wypowiedziach do środowisk związanych z Prawem i Sprawiedliwością i podkreślił, że zaprasza do niej wszystkie środowiska, którym zależy na tym, aby Polska była niepodległa i suwerenna - Prezes Kaczyński zapowiedział, że będzie to początek dużej akcji, pierwsze z cyklu spotkań, konferencja ma być iskrą do działania na rzecz utrzymana niepodległości naszego kraju - zaznaczyła poseł.
"Musimy się przeciwstawić zmianom w UE"
- Sprawy zmiany traktatów nabierają tempa, nie jest to tak, jak uspakajali w kampanii wyborczej politycy związani z Platformą Obywatelską. Stoimy na stanowisku, że misja zbudowania większości i utworzenia rządu została zlecona Donaldowi Tuskowi przez jego mocodawców (…). To Niemcy i Francuzi chcą zmian w UE, musimy już teraz temu przeciwstawić, nie możemy uśpić społeczeństwa. Z punktu widzenia formalnego jest jeszcze ileś kroków do wykonania, ale nie wiemy, czy wszystko będzie przeprowadzane zgodnie z literą prawa - mówiła Urszula Rusecka.
Posłuchaj
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej oraz o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Urszula Rusecka
Data emisji: 12.11.2023
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA