Ataki na prezesa NBP. Prof. Krysiak: budzi to zaniepokojenie wielu instytucji na świecie
- Jest tu duży potencjał do niepewności, działania, które być może nasilą się ze strony nowego rządu (…) i które mogą oddziaływać na wzrost inflacji. Także te, które dotyczą ataku na niezależne instytucje, jakimi są NBP i RPP - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana), który wraz z dr. Arturem Bartoszewiczem (SGH) komentował wystąpienie prezesa NBP.
2023-12-07, 20:30
RPP na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – raz o 75 pkt. bazowych we wrześniu oraz drugi raz, o 25 pkt. bazowych, w październiku. Łącznie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do 5,75 proc.
Prof. Zbigniew Krysiak odniósł się do głosów krytyki wysuwanych wobec prezesa NBP przez przedstawicieli opozycji. - Mówi się o zastrzeżeniach do prof. Glapińskiego, ale decyzje podejmowane w NBP i RPP są kolegialne, dziś widzimy zaniepokojeniu wielu instytucji w Europie i na świecie. Bardzo konkretnie zareagowała szefowa Europejskiego Banku Centralnego, przeciwstawiając się działaniu Platformy Obywatelskiej. Jeśli zaczną się realizować czynniki związane z brakiem zamrożenia cen energii czy opieszałe nieprzemyślane działania wokół podwyżek płac to będziemy mieli impuls inflacyjny - zauważył.
Posłuchaj
Prezes NBP powiedział, że inflacja nadal będzie się obniżać i w ciągu dwóch lat zejdzie do celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 procent z możliwością odchyleń w górę lub w dół o jeden punkt procentowy.
Dr Artur Bartoszewicz komentował te zapowiedzi. - Prezes Glapiński prowadzi komunikację z rynkiem, ma prawo przedstawiać scenariusz, który jego zdaniem jest najbardziej prawdopodobny. Ja przestrzegam, że mogą się ujawnić jeszcze pewne czynniki, ale trzeba jednoznacznie powiedzieć, że z ogromnej inflacji początku zeszłego roku, która dotknęła Rzeczpospolitą, zeszliśmy do takiego poziomu, że zaczynamy mieć realny wpływ na to, w jaki sposób kształtują się ceny i realizować cel inflacyjny w 2025 r., który obowiązuje w Narodowym Banku Polskim - ocenił.
REKLAMA
Posłuchaj
Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. W październiku inflacja wyniosła 6,6 proc.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Paweł Zieliński
Goście: prof. Zbigniew Krysiak, dr Artur Bartoszewicz
Data emisji: 7.12.2023
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA