Wojciech Kolarski: "Przedwiośnie" to lektura, która jak żadna inna pasuje do obchodów 100-lecia Niepodległości

– To największa kampania społeczna promująca czytelnictwo w Polsce, a także klasykę polskiej literatury. To akcja wyjątkowa, bo odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta, o Narodowym Czytaniu 2018.

2018-07-10, 12:40

Wojciech Kolarski: "Przedwiośnie" to lektura, która jak żadna inna pasuje do obchodów 100-lecia Niepodległości
Wojciech Kolarski: z roku na rok Narodowe Czytanie ma coraz większy zasięg. Foto: PR24/Jakub Wacławski

Posłuchaj

10.07.18 Wojciech Kolarski: "Przedwiośnie" to lektura, która jak żadna inna pasuje do obchodów 100-lecia Niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania wkomponowuje się w obchody 100-lecia Niepodległości. Z tego względu para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – zachęca do czytania przez cały rok 44 tekstów Antologii Niepodległości. Głównym dziełem, które będzie czytane podczas kulminacji akcji – 8 września – będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

– Lektura została wybrana w plebiscycie przygotowanym przez kancelarię prezydenta. Czytelnicy oddawali głosy na książkę, którą chcieliby wspólnie przeczytać. "Przedwiośnie" to lektura, która jak żadna inna pasuje do tego wyjątkowego roku, w którym obchodzimy 100-lecie Niepodległości. Trudno sobie wyobrazić II Rzeczpospolitą bez "Przedwiośnia", trudno wyobrazić sobie bez tej książki nasze postrzeganie dwudziestolecia międzywojennego, emocji związanych z odbudową państwa, związanych nadziejami i rozczarowaniami, które temu towarzyszyły – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski.

Jak podkreślał na naszej antenie Wojciech Kolarski, "Przedwiośnie" jest powieścią, która "jak każde arcydzieło jest zawsze aktualna". – Tam padają pytania, problemy, które były ważne dla nas w latach 20. XX wieku, które też nadal należy sobie zdawać – wskazywał gość PR24.

Szczególną rolę w tegorocznym Narodowym Czytaniu odgrywa specjalnie przygotowana na obchody 100-lecia Niepodległości Antologia Niepodległości. – To 44 teksty, fragmenty utworów, dzięki którym przez dzieje śledzimy historię idei niepodległości, która znajduje odzwierciedlenie w polskiej prozie, poezji, dramacie, literaturze staropolskiej, romantycznej i współczesnej – mówił Wojciech Kolarski.

REKLAMA

W antologii znalazły się takie dzieła jak "Stara Baśń" Józefa Ignacego Kraszewskiego, "Bogurodzica" czy "Pieśń o domu" Marii Konopnickiej.

Więcej – także o wystawie Mobilnego Muzeum Multimedialnego – w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/zz

REKLAMA

------------------------------------

Data emisji: 09.07.18

Godzina emisji: 23.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej