Ludwika Ogorzelec. Z misją rozsławiania kultury polskiej
- Kornel Morawiecki wysłał mnie do Paryża w 1985 r z misjami przedstawicielstwa Solidarność Walczącej i po ojcowsku nakazał także reprezentować i uświetniać imię sztuki polskiej i kultury w świecie. Pierwsza z tych misji skończyła się wraz z końcem komunizmu, drugą kontynuuję do dzisiaj w różnych zakątkach świata – mówiła w Polskim Radiu 24 Ludwika Ogorzelec, rzeźbiarka.
2020-01-19, 19:01
Posłuchaj
Ludwika Ogorzelec to uznana polska rzeźbiarka, absolwentka wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta). Od 1985 roku mieszka i pracuje w Paryżu. Mimo silnych związków z Francją i Paryżem – tu pracowała u boku słynnego artysty Césara, tu miała pierwsze wystawy, odnosiła pierwsze sukcesy, tu rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera – tworząc swoje dzieła, które są obiektami site-specific, w wielu krajach na wszystkich kontynentach, przedstawia się zawsze jako artysta polski. To znamienne, ponieważ rzeźbiarka uznaje, że obok celów artystycznych i poznawczych jej praca ma jeszcze jedno zadanie – rozsławianie kultury polskiej.
Monografia Ludwiki Ogorzelec została opatrzona dedykacją dla Kornela Morawieckiego. – Był inicjatorem i duchem tej publikacji, przez lata dopingował mnie, rozumiał moją sztukę, wiedział co ja robię. W odróżnieniu od wielu ludzi, którzy dość obrazkowo odbierają moje prace, Kornel wiedział, co ja robię, sprzyjał, chyba dzięki niemu ta książka powstała - dodała gość audycji.
Ludwika Ogorzelec z powodzeniem realizuje ten cel biorąc udział w sympozjach, festiwalach i plenerach, przygotowując wystawy indywidualne i zbiorowe na całym świecie, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Hiszpanii, czy Szwecji.
***
REKLAMA
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Ludwika Ogorzelec, rzeźbiarka
Data emisji: 19.01.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
PR24/ka/mat. promocyjne
Polecane
REKLAMA