more_horiz

Czy w Polsce nie wolno robić filmów o disco-polo? Jan Hryniak o obrazie "Zenek"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 15:30
- Disco-polo jest kontrowersyjnym zjawiskiem. Między innymi dlatego zdecydowałem się zrobić ten film - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Hryniak, reżyser filmu "Zenek", który od piątku można zobaczyć w kinach.
Audio
Zenek w kinach od 14 lutego
"Zenek" w kinach od 14 lutegoFoto: TVP

Jan Hryniak jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1996). Tworzy filmy fabularne, seriale telewizyjne, teledyski i filmy reklamowe. Jest zięciem reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, mężem Marty Hryniak, scenarzystki filmowej.

east news patryk vega 1200.jpg
Patryk Vega: żałuję, że nakręciłem "Politykę"

Scenariusz do "Zenka" napisała córka Krzysztofa Kieślowskiego

14 lutego do kin wszedł jego nowy film "Zenek". Opowiada historię Zenona Martyniuka, popularnego piosenkarza wykonującego muzykę disco polo. Scenariusz do filmu napisała córka Krzysztofa Kieślowskiego, Marta Hryniak.

Jan Hryniak wskazywał, że Zenek Martyniuk uosabia disco-polo-ruch. - To największa gwiazda tego ruchu. Jego życiorys pozwala jednak na pójście dalej niż disco-polo. W filmie zagłębiamy się w moment, w którym ten ruch się narodził - mówił reżyser.

Prowadząca audycję Magdalena Piejko zapytała, czego reżyser filmu nauczył się od tytułowego Zenka. - Ujął mnie autentycznością. Widać, że nikogo nie udaje. Nigdy wcześniej nie słuchałem muzyki disco-polo, ale na potrzeby filmu zagłębiłem się w ten nurt i muszę przyznać, że to być może kwestia przyzwyczajenia. Ta muzyka nie wydaje się aż tak odległa od muzyki popularnej, rozrywkowej - mówił reżyser.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Jan Hryniak
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 8.35

kstar

Zobacz także

Zobacz także