X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozmowa Kulturalna. Dyrektor CSW wyjaśnia powody odwołania spotkań "Antyfaszyzm w sztuce"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 13:32
- Organizacja Rok Antyfaszystowski jest anonimowa, nie wiadomo, kto za nią stoi. Dlatego postanowiłem z nią nie współpracować - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie Piotr Bernatowicz, wyjaśniając powody rezygnacji z organizacji w tej instytucji ze spotkań pod hasłem "Antyfaszyzm w sztuce".
Audio
  • Piotr Bernatowicz i Jacek Adamas o antyfaszyzmie w sztuce (Rozmowa Kulturalna / PR24)
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w WarszawieFoto: Shutterstock/Fotokon

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie planowało w najbliższym czasie przeprowadzić debatę "Antyfaszyzm w sztuce", jednak przełożono ją ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wydarzenie miało stanowić odpowiedź na debatę "Antyfaszyzm dla opornych", w ramach której pierwsze i ostatnie seminarium w CSW odbyło się 11 lutego. O tym, dlaczego zakończyło się ono już po premierowym spotkaniu i czemu CSW postanowiło na to odpowiedzieć, tłumaczył Piotr Bernatowicz, dyrektor tej instytucji.

piotr bernatowicz 1200.jpg
Piotr Bernatowicz: sztuka powinna się otwierać na szerszą publikę

- Istnieje taka organizacja jak Rok Antyfaszystowski [to ona stała za debatą "Antyfaszyzm w sztuce" - red.]. Jest całkowicie anonimowa, bo nie wiadomo, kto za nią stoi. Włącza ona w swoje działania różne instytucje, w tym także publiczne, robiąc to pod szczytnym hasłem walki z faszyzmem. Dowiedziałem się, że to samo chce zrobić też z CSW i zaskoczyło mnie, że doszło do tego całkowicie nieformalnie. Nie zapadła żadna decyzja poprzedniej dyrekcji, która by to zaakceptowała. Nie wiadomo, kto tę inicjatywę zaproponował. Dlatego przeanalizowałem całą sprawę i stwierdziłem, że mam do czynienia z organizacją widmo - mówił Piotr Bernatowicz, wyjaśniając powód odwołania seminariów "Antyfaszyzm w sztuce".

"Uznałem to za niebezpieczeństwo"

Dyrektor CSW podkreślił, że z pojęciem faszyzmu nikt nie dyskutuje, bo ta totalitarna ideologia stanowi plamę na historii świata. - Ale dzisiaj trudno powiedzieć, że jest to wszechobecne zagrożenie. Są jednak środowiska lewicowe, które próbują wytworzyć takie przekonanie, że fala faszyzmu narasta - powiedział.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Rozmowa Kulturalna. Kaszpirowski i "homo sovieticus"

Dodał, że w przypadku debaty "Antyfaszyzm w sztuce" "mamy do czynienia z czymś podobnym". - Z powołaniem jakiejś organizacji, opartej na antifach, które często wywołują różne demonstracje i zamieszki, zasłaniając się walką z faszyzmem. Uznałem to za niebezpieczeństwo i grzecznie podziękowałem mówiąc, że CSW nie jest zainteresowane z Rokiem Antyfaszystowskim. I nagle okazało się, że skoro nie chcę z nim współpracować, to najwidoczniej muszę być faszystą. Takie oskarżenia sformułowali ci anonimowi organizatorzy - wyjaśniał Piotr Bernatowicz.

"Piotr Bernatowicz postąpił słusznie"

Zdaniem Jacka Adamasa dyrektor CSW podjął dobrą decyzję. - Myślę, że to jest gra i Piotr Bernatowicz postąpił słusznie. Sam miałem do czynienia z antifą przy okazji Święta Niepodległości, traktowanego przez nią jako faszystowskie - powiedział.

Guernica Fangora 1200.jpg
"Rozpruwacz kulturalny" o wystawie "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Pochodzący z Olsztyna rzeźbiarz stwierdził również, że "cała zabawa Roku Antyfaszystowskiego ma polegać na tym, żebyśmy znaleźli sobie wroga, który już nie istnieje".

Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: >>>>"Rozmowa Kultturalna"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadząca: Magdalena Piejko 
Gość: Jacek Adamas (rzeźbiarz), Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/bb

Czytaj także

"Psy 3. W imię zasad". "Kultowość tej serii opiera się na opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:29
- Nie przeżyłam tych czasów transformacji tak świadomie, raczej pokolenie moich rodziców pamięta te realia, kiedy "Psy" wchodziły na ekrany. Moja wiedza opiera się na opowieściach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Walo, jedna z aktorek filmu "Psy 3. W imię zasad".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce nie wolno robić filmów o disco-polo? Jan Hryniak o obrazie "Zenek"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 15:30
- Disco-polo jest kontrowersyjnym zjawiskiem. Między innymi dlatego zdecydowałem się zrobić ten film - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Hryniak, reżyser filmu "Zenek", który od piątku można zobaczyć w kinach.
rozwiń zwiń