Krzysztof Nowak: "Alfabet Solidarności" pokazuje ważną część historii w sposób łatwo przyswajalny
- "Alfabet Solidarności" różni się od innych publikacji tym, że nie ma charakteru naukowego. Autorów związanych z tą tradycją namówiliśmy do tego, żeby napisali to, co ich zdaniem warto, aby młodzi Polacy wiedzieli o Solidarności - powiedział o nowym dziele jego pomysłodawca, Krzysztof Nowak.
2021-02-14, 09:54
Instytut Dziedzictwa Solidarności przygotował wyjątkową publikację. "Alfabet Solidarności" to kompendium wiedzy o historii i ideałach wyjątkowego na skalę światową zjawiska, jakim był fenomen Solidarności. Publikacja w przejrzystej i encyklopedycznej formie przedstawia najważniejsze postacie czy wydarzenia. Można znaleźć w nim także lekkie i zwięzłe teksty znanych historyków i publicystów, będących również świadkami i uczestnikami opisywanych przez siebie zagadnień.
Powiązany Artykuł
Ryszard Kukliński. Człowiek, który wstrząsnął komuną
"Łatwo przyswajalny sposób"
Krzysztof Nowak, który zgłosił pomysł powstania takiej pozycji, powiedział, że ważne jest przekazanie, iż historia Solidarności jest ważna i nadal może przynieść dużo dobrego. - Instytut Dziedzictwa Solidarności nie jest kolejną placówką kulturalną tylko czerpiąc z wiedzy i badań naukowych tworzy strategię edukacyjną. Instytucja stara się realizować takie projekty, których nadrzędnym celem jest informowanie i zachęcanie do tego, że ta historia jest dobra, ważna i może przynieść jeszcze Polsce wiele dobrego - powiedział.
Gość Polskiego Radia 24 jako jeden z głównych plusów "Alfabetu Solidarności" wymienia to, że jest to wiedza łatwo przyswajalna. - "Alfabet Solidarności" różni się od innych publikacji tym, że nie ma charakteru naukowego. Autorów związanych z tą tradycją namówiliśmy do tego, żeby napisali to, co ich zdaniem warto, aby młodzi Polacy wiedzieli o Solidarności. Ci, którzy nie będą czytać książek naukowych i poświęcać na ten temat w życiu wiele czasu mogą wziąć do ręki taką książkę, która pokazuje ważną część naszej historii w sposób łatwo przyswajalny - zaznaczył.
- Książka ta może się stać też początkiem przygody. Być może będzie ona pierwszą książką o Solidarności, którą ktoś przeczyta i wywoła u niego głębsze zainteresowanie. Może sięgnie po inne, ciekawe opracowania już bardziej naukowe. Wtedy ta książka także spełni swoją funkcję - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Gość: Krzysztof Nowak (reżyser, dziennikarz)
Data emisji: 14.02.2021
Godz. emisji: 8.36
dz
Polecane
REKLAMA