Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej: prymas był człowiekiem wesołym, pogodnym, ciekawym

2021-09-12, 10:50

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej: prymas był człowiekiem wesołym, pogodnym, ciekawym
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.

W niedzielę o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta beatyfikacyjna prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W Polskim Radiu 24 w związku z tym poruszane są tematy dotyczące życia tych wielkich postaci w historii Polski, a także w historii Kościoła. O Czcigodnych Sługach Bożych można mówić pod wieloma kontami, tym razem poruszono temat filmowy. W audycji "Rozmowa kulturalna" s. Agata z zakonu ss. franciszkanek z Lasek oraz reżyser Piotr Górski mówili o filmach opisujących historie kard. Wyszyńskiego oraz matki Czackiej.

Powiązany Artykuł

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. Zobacz serwis specjalny
Czytaj również:

Piotr Górski stwierdził, że powstanie tych filmów, to "jedni by powiedzieli: opatrzność Boża, drudzy by powiedzieli: przypadek". Jak wyjaśnił, film o kardynale Stefanie Wyszyńskim powstał o tyle przez przypadek, że będąc u znajomego księdza poznał wieloletnią współpracownicę prymasa, która przedstawiła postać przywódcy polskiego Kościoła w nieco innej, bardziej ludzkiej strony.

- Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił reżyser.

Dodał, że kiedy beatyfikacja została najpierw opóźniona, a potem połączona z beatyfikacją matki Czackiej, to zorientował się, że sam wie o niej niewiele, filmów także brak. Postanowił zatem zarówno na rynku, jak i w swojej wiedzy, tę lukę uzupełnić.

Powiązany Artykuł

1200x660-CZACKA.JPG
Róża Czacka - Niewidoma Matka Niewidomych. Serwis specjalny

Siostra Agata opowiadała o przyjaźni między Stefanem Wyszyńskim a Różą Czacką, która rozpoczęła się znajomością jeszcze w latach 40., w czasie wojny, a później przerodziła się w trwającą do końca serdeczną przyjaźń dwojga ludzi.

- Ja pamiętam księdza prymasa przyjeżdżającego (do Lasek). (...) Księdza prymasa spotykałam w Laskach, czasem w lesie, na kursie junioratu byłam wybrana do podziękowania prymasowi za kurs, czułam się uprzywilejowana. Natomiast nie znałam tak bardzo historii tych spotkań. Dowiedziałam się, że spotkali się w 1942 roku i tak sobie wyobrażam, że ta więź musiała w tamtej sytuacji, w tamtych latach, w tamtych warunkach wojennych być rzeczywiście bardzo bliska i ścisła, żeby owocowała tym, czym zaowocowała, czyli współpracą w samych Laskach w czasie wojny. A potem ta przyjaźń już przerodziła się w przyjaźń trwają, do śmierci - mówiła zakonnica.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

S. Agata i Piotr Górski o filmach dot. prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej ("Rozmowa Kulturalna" / PR24) 21:40
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: s. Agata (zakon sióstr franciszkanek w Laskach) i Piotr Górski (reżyser)
Data emisji: 12.09.2021
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej