III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Eufonie. Romantyzm motywem przewodnim

2021-11-14, 10:00

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Eufonie. Romantyzm motywem przewodnim
Wystawa edukacyjna "Co w romantyzmie gra" towarzyszy III Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Foto: NCK

Motywem przewodnim tegorocznego III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie będzie romantyzm. W Polskim Radiu 24 o tym wydarzeniu rozmawiały: Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury i prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Eufonii.

Usłyszymy nie tylko muzykę najwybitniejszych kompozytorów z regionu, reprezentantów szkół narodowych, ale zabrzmią także romantyczne wątki w kompozycjach z XX i XXI wieku.

Podczas festiwalu usłyszymy muzykę polską i środkowoeuropejską w interpretacji wybitnych artystów światowego formatu z 14 państw - Stanów Zjednoczonych, krajów europejskich, m.in. Rosji i Gruzji - w tym 13 solistów, 7 orkiestr, 3 chóry, 8 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów. 

Powiązany Artykuł

pap_19750600_02P-2.jpg
Zderzenie z ikoną popkultury. "Chciałem być", czyli opowieść o Krzysztofie Krawczyku w Teatrze Powszechnym w Łodzi

- Od 19 do 27 listopada będą rozbrzmiewały muzyką z naszego regionu Europy sale koncertowe Warszawy. A teraz możemy się przygotować do uczestnictwa w festiwalu w plastycznej formie, oglądając wystawę "Co w romantyzmie gra" - powiedziała Joanna Bancerowska.

Posłuchaj

Joanna Bancerowska i prof. Beata Bolesławska-Lewandowska o III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Środkowo-Wschodniej Eufonie (Rozmowa Kulturalna) 22:05
+
Dodaj do playlisty

- Prezentujemy na niej instrumenty wprowadzone w dobie romantyzmu do instrumentarium orkiestry symfonicznej. Instrumenty te - zarówno smyczkowe jak i blaszane, perkusyjne - zadomowiły się i królują nadal na muzycznych scenach. Poprzez zdjęcia, które przenoszą nas na festiwalowe koncerty, możemy obejrzeć detale tych romantycznych instrumentów, ale też dowiedzieć się o formach muzycznych takich jak symfonia, kwartet, koncert czy kwintet - dodała. 

Beata Bolesławska-Lewandowska podkreśliła, że organizatorzy starają się pokazać "szeroki przekrój wątków". - Są to wątki stricte romantyczne. Tym razem świadomie opuściliśmy Fryderyka Chopina - mieliśmy go w dużej dawce podczas Konkursu Chopinowskiego. Proponujemy państwu innych - równie ciekawych - twórców, choćby Juliusza Zarębskiego, naszego znakomitego kompozytora romantycznego - zaznaczyła rozmówczyni PR24. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Joanna Bancerowska (Narodowe Centrum Kultury), prof. Beata Bolesławska-Lewandowska (Rada Programowa Eufonii)

Data emisji: 14.11.2021

Godzina: 8.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej