more_horiz

"Żeby Polska była Polską". Berus-Tomaszewska: dokumenty do wydawnictwa zebraliśmy w naszym archiwum

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 09:30
- Staramy się stworzyć taką publikację, która będzie oddziaływać nie tylko na słuch, ale także taką, którą będzie można obejrzeć w ikonografii - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 roku
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 rokuFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Elżbieta Berus-Tomaszewska jest laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO.

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się tuż przed 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie z ilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków.

Album "Żeby Polska była Polską" otwiera reportaż Krzysztofa Czabańskiego (w 1981 roku dziennikarza "Tygodnika Solidarność"), będący jego osobistym wspomnieniem z 13 grudnia 1981 roku. Jest to relacja naocznego świadka, który w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku uczestniczył w spotkaniu Komisji Krajowej "Solidarności", przerwanym przez nagłe wkroczenie oddziałów ZOMO.

"Nadawanie przeniesiono do jednostki wojskowej"

Zespół redaktorów Archiwum Polskiego Radia, pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, przygotował album w formie dźwięku i obrazu będący refleksją nad realiami tamtego trudnego czasu, który przyniósł Polakom wiele cierpień.

Czytaj także:

- Album "Żeby Polska była Polską" powstał przy wsparciu, czy raczej w czasie wspomnień o wydarzeniach sprzed 40 lat ministra Krzysztofa Czabańskiego. W naszym archiwum zebraliśmy dokumenty o tym, co działo się w Radiu 13 grudnia, kiedy nadawanie przeniesiono do jednostki wojskowej - mówiła dyrektor Elżbieta Berus-Tomaszewska.


Posłuchaj
20:47 PR24_mp3 2021_12_12-08-35-24.mp3 E. Berus-Tomaszewska o dwupłytowym wydawnictwie "Żeby Polska była Polską" ("Rozmowa Kulturalna")

***

Audycja: "Rozmowa Kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia

Data emisji: 12.12.2021

Godzina: 08:35 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem