"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą
- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
2022-01-02, 09:16
W pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie ma miejsce największa w dziejach stolicy wystawa szopek krakowskich. Obejrzeć na niej można aż 50 wyjątkowych dzieł, spośród których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia.
"Jest co oglądać"
Jak mówił kurator dr Mariusz Klarecki, ekspozycje "są olśniewające, a wszyscy, którzy przychodzą je zobaczyć, są pod ogromnym wrażeniem". - Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - zachęcał.
Jak wskazał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła - od najmniejszych filigranowych klejnocików szopkarskich stworzonych na łyżeczce herbacianej czy obwarzanku krakowskim, po największe, mające ponad 3 m wysokości arcydzieła architektury krakowskiej. Dodał, że najstarszy eksponat został stworzony w 1979, najmłodszy - w czasie pandemii.
W bajecznej scenerii krakowskich szopek prócz postaci biblijnych zobaczyć można także smoka wawelskiego, Lajkonika, Pana Twardowskiego oraz postacie związane z historią Polski.
REKLAMA
Krakowska tradycja bożonarodzeniowa
Gość audycji wspomniał także krakowski konkurs szopek, który odbywa się corocznie od 1937 r. z przerwą na lata II wojny światowej. - Wszystkie dzieła są zgromadzone na stopniach pomnika Adama Mickiewicza i stamtąd szopkarze z własnymi dziełami idą w korowodzie do Muzeum Historii Krakowa, po to żeby zaprezentować swoje dzieła - opowiedział.
Wystawę "Szopki krakowskie. Wystawa w Pałacu Pod Blachą" można oglądać do 2 lutego 2022 r.
Posłuchaj
- Szopki krakowskie – bożonarodzeniowa tradycja z Krakowem w tle
- Hej kolęda! Korowody kolędników powracają do naszych domów
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: dr Mariusz Klarecki (kurator wystawy szopek krakowskich)
Data emisji: 02.01.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 8.33
ng
Polecane
REKLAMA