more_horiz

Meble z PRL w Muzeum Narodowym. "Dla najmłodszego pokolenia to wielkie odkrycie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:22
- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
W Kamienicy Szołayskich podziwiać także można wnętrza PRL-owskie, czyli to, z czym rodzice i dziadkowie dzisiejszych młodych widzów stykali się na co dzień, a co dla najmłodszego pokolenia jest wielkim odkryciem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
W Kamienicy Szołayskich podziwiać także można wnętrza PRL-owskie, czyli "to, z czym rodzice i dziadkowie dzisiejszych młodych widzów stykali się na co dzień, a co dla najmłodszego pokolenia jest wielkim odkryciem" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska z Muzeum Narodowego w Krakowie. Foto: GK/ FORUM

W Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawy poświęcone designowi i architekturze: "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku".

Design "znajduje swoją kontynuację"

- To pozwala zobaczyć klasę tego, co dziś nazywamy designem, a kiedyś nazywaliśmy sztuką stosowaną - opisał wystawy prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Pokazuje to, jak ważne są piękno o użyteczność w życiu codziennym. Polscy twórcy świetnie sobie z tymi zagadnieniami radzili, ponieważ mamy tam plejadę znakomitych nazwisk i świetnych projektów, pokazujących, że [design] to równie ważna dziedzina naszego dziedzictwa artystycznego jak malarstwo, rzeźba, film - wskazał gość Polskiego Radia 24. 

- Kapitalne jest to, co dzieje się współcześnie. My pokazujemy 120 lat, każdej epoce chcemy oddać sprawiedliwość, ale pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację, a więc jest to przeszłość, która ma konsekwencje dla tego, co dzisiaj dzieje się wokół nas - dodał prof. Andrzej Szczerski. 

"ABC polskiej sztuki użytkowej"

- Postawiliśmy na bardzo prosty, ale też na prosty, ale nasz ulubiony aspekt edukacyjny - przyznała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Alicja Kiljańska, kurator wystaw. - Zaczynamy od Młodej Polski, czyli w zasadzie rozdziału, który każdemu coś mówi, a nazwisko Stanisława Wyspiańskiego jest znane każdemu Polakowi ze szkoły. My pokazujemy realizację projektów mebli Wyspiańskiego, przeznaczone m.in. do krakowskich wnętrz rodziny Żeleńskich. To są unikatowe egzemplarze i od tego zaczynamy opowieść o polskiej sztuce użytkowej, o designie - wskazała gość "Rozmowy kulturalnej".  

- Pokazujemy również meble w stylu zakopiańskim, ceramikę w stylu zakopiańskim i chwalimy się tym, co w naszych zbiorach najlepsze, jedyne i niepowtarzalne - czyli spuścizny zbiorów Muzeum Techniczno-Przemysłowego. Możemy obejrzeć przykłady sztuki stosowanej wykonywane w krakowskich warsztatach, czy też powstałych na konkursy organizowane przez Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana. To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu, które w podręcznikach możemy odnaleźć - podkreśliła Alicja Kiljańska.

Meble z PRL w muzeum. "Dla najmłodszego pokolenia to wielkie odkrycie"

Jak dodała kurator wystaw, w Kamienicy Szołayskich podziwiać także można wnętrza PRL-owskie, czyli "to, z czym rodzice i dziadkowie dzisiejszych młodych widzów stykali się na co dzień, a co dla najmłodszego pokolenia nastolatków, czy 20-kilku latków jest wielkim odkryciem". Podziwiać tam także można wystawę ceramiki ściennej, czy szkła. - Zobaczymy, jak naprawdę fantastyczny był to design, który dziś stanowi przedmiot westchnień wielu kolekcjonerów - mówiła Alicja Kiljańska. 

Posłuchaj
21:41 MajaKluczynska-rozmowa-kulturalnaPR24_mp3 2022_01_16-08-35-24.mp3 Alicja Kilijańska i prof. Andrzej Szczerski o wystawach poświęconych designowi i architekturze w Muzeum Narodowym w Krakowie ("Rozmowa kulturalna"/ PR24)

W rozmowie więcej o wystawach poświęconych sztuce użytkowej w krakowskim Muzeum Narodowym. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Goście: Alicja Kilijańska (kurator wystaw), prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 8.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem