Meble z PRL w Muzeum Narodowym. "Dla najmłodszego pokolenia to wielkie odkrycie"
- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
2022-01-16, 11:22
W Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawy poświęcone designowi i architekturze: "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku".
Design "znajduje swoją kontynuację"
- To pozwala zobaczyć klasę tego, co dziś nazywamy designem, a kiedyś nazywaliśmy sztuką stosowaną - opisał wystawy prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Pokazuje to, jak ważne są piękno o użyteczność w życiu codziennym. Polscy twórcy świetnie sobie z tymi zagadnieniami radzili, ponieważ mamy tam plejadę znakomitych nazwisk i świetnych projektów, pokazujących, że [design] to równie ważna dziedzina naszego dziedzictwa artystycznego jak malarstwo, rzeźba, film - wskazał gość Polskiego Radia 24.
- Kapitalne jest to, co dzieje się współcześnie. My pokazujemy 120 lat, każdej epoce chcemy oddać sprawiedliwość, ale pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację, a więc jest to przeszłość, która ma konsekwencje dla tego, co dzisiaj dzieje się wokół nas - dodał prof. Andrzej Szczerski.
"ABC polskiej sztuki użytkowej"
- Postawiliśmy na bardzo prosty, ale też na prosty, ale nasz ulubiony aspekt edukacyjny - przyznała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Alicja Kiljańska, kurator wystaw. - Zaczynamy od Młodej Polski, czyli w zasadzie rozdziału, który każdemu coś mówi, a nazwisko Stanisława Wyspiańskiego jest znane każdemu Polakowi ze szkoły. My pokazujemy realizację projektów mebli Wyspiańskiego, przeznaczone m.in. do krakowskich wnętrz rodziny Żeleńskich. To są unikatowe egzemplarze i od tego zaczynamy opowieść o polskiej sztuce użytkowej, o designie - wskazała gość "Rozmowy kulturalnej".
REKLAMA
- Pokazujemy również meble w stylu zakopiańskim, ceramikę w stylu zakopiańskim i chwalimy się tym, co w naszych zbiorach najlepsze, jedyne i niepowtarzalne - czyli spuścizny zbiorów Muzeum Techniczno-Przemysłowego. Możemy obejrzeć przykłady sztuki stosowanej wykonywane w krakowskich warsztatach, czy też powstałych na konkursy organizowane przez Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana. To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu, które w podręcznikach możemy odnaleźć - podkreśliła Alicja Kiljańska.
Meble z PRL w muzeum. "Dla najmłodszego pokolenia to wielkie odkrycie"
Jak dodała kurator wystaw, w Kamienicy Szołayskich podziwiać także można wnętrza PRL-owskie, czyli "to, z czym rodzice i dziadkowie dzisiejszych młodych widzów stykali się na co dzień, a co dla najmłodszego pokolenia nastolatków, czy 20-kilku latków jest wielkim odkryciem". Podziwiać tam także można wystawę ceramiki ściennej, czy szkła. - Zobaczymy, jak naprawdę fantastyczny był to design, który dziś stanowi przedmiot westchnień wielu kolekcjonerów - mówiła Alicja Kiljańska.
Posłuchaj
Alicja Kilijańska i prof. Andrzej Szczerski o wystawach poświęconych designowi i architekturze w Muzeum Narodowym w Krakowie ("Rozmowa kulturalna"/ PR24) 21:41
Dodaj do playlisty
W rozmowie więcej o wystawach poświęconych sztuce użytkowej w krakowskim Muzeum Narodowym. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Czytaj także:
- "Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi". Gliński o nowych galeriach w Krakowie
- Nowy rok – nowy wystrój. Czy architektura wnętrz jest sztuką?
- Kościół Świętej Trójcy w Warszawie swoistą repliką rzymskiego Panteonu
***
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
REKLAMA
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Goście: Alicja Kilijańska (kurator wystaw), prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 8.35
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA