more_horiz

Kieślowski w obiektywie Piotra Jaxy. "Dawał przykład i motywował"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 12:00
- Miałem szansę fotografowania Krzysztofa Kieślowskiego, którego znałem, którym był moim przyjacielem. Momentami był dla mnie jak starszy brat. Z jednej strony mnie krytykował, a z drugiej wspierał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotra Jaxa, autor zdjęć dokumentujących proces powstawania trylogii "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego.
Audio
  • Piotr Jaxa o Krzysztofie Kieślowskim (Rozmowa kulturalna)
Wystawa zdjęć Piotra Jaxy Remembering Krzysztof
Wystawa zdjęć Piotra Jaxy "Remembering Krzysztof" Foto: PAP/Radek Pietruszka

Krótko po zakończeniu zdjęć do "Trzech kolorów"Piotr Jaxa zaprezentował wystawę "Kolory Kieślowskiego", którą pokazywano we Francji, w Szwajcarii i Polsce. Stała się ona bazą do stworzenia "Remembering Krzysztof", podróżującej po świecie od 1994 roku. W Polsce można zobaczyć ją ponownie w Warszawie w przestrzeniach foyer całego budynku KinoGrama. 

Fotografie Piotra Jaxy pokazane na wystawie "Remembering Krzysztof" powstawały na planie "Trzech kolorów" codziennie przez dziewięć miesięcy. - Zdjęcia są bardzo duże, to dwumetrowe odbitki, pięknie wykonane jeszcze w systemie analogowym. Pokazują fenomen Kieślowskiego. Jakość zdjęć jest proporcjonalna do wielkości Krzysztofa jako człowieka i artysty. Ważne jest, żebyśmy nie zapominali o Kieślowskim, temu służy ta wystawa - powiedział Piotr Jaxa.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Krzysztof Kieślowski był bardzo wymagający. - Przede wszystkim wobec siebie. Dawał przykład i motywował. Warto czasami ponosić konsekwencje swoich wyborów i marzeń, marzenia kosztują. Bardzo ważna jest konieczność mówienia prawdy. Miałem szansę fotografowania Krzysztofa, którego znałem, którym był moim przyjacielem. Momentami był dla mnie jak starszy brat. Z jednej strony mnie krytykował, a z drugiej wspierał. Krzysztof posiadał też niebywały dar do wybierania ludzi z którymi pracował. Pokazał mi jak należy pracować, rozmawiać i słuchać ludzi. Jak stworzyć atmosferę otwarcia - tłumaczył fotograf. 

Posłuchaj

21:53 PR24 2022_01_23-08-35-40.mp3 Piotr Jaxa o Krzysztofie Kieślowskim (Rozmowa kulturalna)

Wystawę "Remembering Krzysztof" można podziwiać od 6 stycznia w warszawskim KinoGram w Fabryce Norblina. Kolorowe wielkoformatowe fotografie będą eksponowane do 1 marca 2022

Piotr Jaxa jest operatorem filmowym i fotografem, absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Nakręcił kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Jest również autorem wielu albumów fotograficznych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Gość: Piotra Jaxa-Kwiatkowski 

Data emisji: 23.01.2022

Godzina emisji: 8.35

PR24


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem