more_horiz

Kama Zboralska o książce "Kierunek sztuki": to podsumowanie i zderzenie dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 10:16
- Mimo różnić, światy galerii publicznych i komercyjnych przenikają się - powiedziała w Polskim Radiu 24 Kama Zboralska, dyrektor Warszawskich Targów Sztuki, autorka książek i wykładowca ASP w Warszawie.
Światy galerii komercyjnych i publicznych przenikają się
Światy galerii komercyjnych i publicznych przenikają sięFoto: shutterstock.com/guruXOX

Na rynku wydawniczym ukazała się książka "Kierunek sztuka". To książka i album zarazem. Bogato ilustrowany, zawiera zestawienia najważniejszych artystów z Polski. To także teksty i wywiady z ekspertami sztuki czy kolekcjonerami. Autorka tego kompendium wiedzy była gościem Polskiego Radia 24.

Zderzenie dwóch światów

Kama Zboralska powiedziała, że książka jest podsumowaniem "dwóch światów" sztuki. - Ta książka jest podsumowaniem rankingów Kompasów sztuki i Kompasów młodej sztuki, publikowanych na łamach "Rzeczpospolitej". Rankingi są tworzone przez czołowe galerię sztuki współczesnej, zarówno przez publiczne jak i komercyjne. Zależało mi na tym, żeby te dwa światy zderzyć - powiedziała.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że choć oba rodzaje galerii kierują się innymi wartościami, to jednak mają wspólne mianowniki. - Galerie komercyjne zajmują się przede wszystkim sprzedażą, ale i promowaniem swoich artystów. Należy pamiętać, że właściciele tych galerii wyłożyli własne pieniądze. Muszą wierzyć, że konkretnego artystę należy promować - oceniła.

- Galerie publiczne mogą bardziej "poszaleć", czyli pokazywać bardziej artystów awangardowych, eksperymentujących. Te dwa światy jednak się przenikają - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:02 PR24_mp3 2022_10_23-08-34-55.mp3 Kama Zboralska m.in. o książce "Kierunek sztuka" (Rozmowa kulturalna)

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Kama Zboralska (dyrektor Warszawskich Targów Sztuki, autor książek, wykładowca ASP w Warszawie)

Data emisji: 23.10.2022

Godzina: 8.34

dz

Zobacz także

Zobacz także