more_horiz

"Hollywood w USA już dzisiaj nie istnieje". Prof. Krakowski o międzynarodowym przemysle filmowym

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 11:10
- Dzisiaj nie ma czysto amerykańskich filmów i czysto amerykańskiej kultury, studia filmowe to są olbrzymie międzynarodowe konglomeraty - powiedział w Polskim Radiu 24 filmowiec i wykładowca akademicki prof. Andrzej Krakowski.
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że dzisiaj przemysł filmowy jest międzynarodowym konglomeratem, nie należy w większości do USA
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że dzisiaj przemysł filmowy jest międzynarodowym konglomeratem, nie należy w większości do USAFoto: pablopicasso/ Shutterstock

- Nagrodę Wybitny Polak 2023 przyjąłem, traktuję to jako zaszczyt, ale też ironiczny zwrot, gdzie koło się zamknęło - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Krakowski, filmowiec i wykładowca akademicki. - Niemal dokładnie 55 lat temu, na stypendium w Los Angeles, gdzie miałem być sześć miesięcy i podpatrywać jak Amerykanie budują studia filmowe, a następnie miałem wrócić do Polski i podzielić się tą wiedzą, po trzech tygodniach otrzymałem telefon od dyrektora biura paszportów MSZ, który mnie oficjalnie zawiadomił, że już nie jestem Polakiem i że nasze, mój i mojej siostry, paszporty, zostały unieważnione - wyjaśnił.

Międzynarodowe Hollywood

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "Hollywood w Stanach Zjednoczonych już dzisiaj nie istnieje". - Ten okres, kiedy jedno miejsce decydowało o kulturze świata, już dawno minął. Statystyki są okrutne. Jeszcze pod koniec XX wieku, Stany Zjednoczone generowały 75 proc. dochodów z eksploatacji filmowej, dzisiaj - 23 proc - wyliczył.

- Dzisiaj nie ma czysto amerykańskich filmów i czysto amerykańskiej kultury. Studia filmowe to są olbrzymie konglomeraty, Columbia, to Sony, a to japońska firma. Przez bardzo wiele lat Fox, który został założony przez Miłosza Fuksa z Węgier, został wykupiony i jego właścicielem przez lata był Rupert Murdoch, Australijczyk. Podobnie Universal, który przez wiele lat był w rękach Kanadyjczyków, albo Francuzów - wymieniał prof. Andrzej Krakowski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:09 MajaKluczynska-niedziela--PR24_mp3 2023_08_13-08-35-05.mp3 Prof. Andrzej Krakowski o współczesnym przemyśle filmowym ("Rozmowa kulturalna"/ PR2$)

Prof. Andrzej Krakowski jest tegorocznym laureatem nagrody Wybitny Polak 2023. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz. Profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował w PWSFTviT w Łodzi. Od 1968 r. mieszka i pracuje w USA.

Czytaj także:

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: prof. Andrzej Krakowski (wykładowca City University of New York)

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 8.35


Polskie Radio 24/mbl

Zobacz także

Zobacz także