Pogotowie konsumenckie: jak dobrze zabezpieczyć dom czy mieszkanie?
Średnio co 20 minut dochodzi w Polsce do kradzieży z włamaniem. W ubiegłym roku dokonano ich niemal 80 000, z czego 24 000 stanowiły włamania do domów jednorodzinnych i mieszkań. Tylko w okręgu warszawskim wyroki za włamania odsiaduje w tym momencie półtora tysiąca więźniów! Kraty w oknach, drzwi antywłamaniowe, system alarmowy, a może ubezpieczenie od kradzieży, czy wszystko razem - co najlepiej zabezpieczy nas przed nieproszonymi gośćmi? O tym rozmawialiśmy z ekspertami w "Pogotowiu konsumenckim".
2018-03-02, 08:06
Posłuchaj
Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń mówił, że ochrona powinna być kompleksowa, a ona dodatkowo może nam zapewnić tańsze ubezpieczenie.
- Od tego w jaki sposób na przykład ubezpieczamy nasz dom może zależeć to, ile zapłacimy za ubezpieczenie. Jeżeli chodzi o dobre zamki w drzwiach i dobre zabezpieczenia, to może nam się to opłacić nie tylko dlatego, że unikniemy włamania, ale też dlatego, że mniej zapłacimy - dodał.
Bezpieczne okna?
Ubezpieczyciele mają wymagania dotyczące drzwi, ale co ciekawe, nie mają ich w stosunku do okien. Wszystkie okna w budynkach i mieszkaniu oraz drzwi balkonowe i tarasowe muszą być zamontowane na stałe i prawidłowo zamknięte. Tylko tyle. A tymczasem, jak wynika z policyjnych statystyk najwięcej, bo aż 44% włamań odbywa się przez właśnie przez okno. Jeżeli posiadamy okna bez dodatkowych zabezpieczeń, to sprawny włamywacz otworzy je bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu w czasie poniżej 1 minuty. Jak zatem je zabezpieczyć? Koordynator kampanii Dom Bezpieczny zaznaczył, że na przykład okiennice raczej nie powstrzymają włamywacza, ale mogą być dla niego pewną barierą psychiczną, bo nie będzie wiedział, co się za nimi znajduje.
Inteligentne zabepieczenia
Na co warto zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu mieszkania? Marcin Tarczyński radził, by zrobić listę cennych rzeczy, jakie mamy w mieszkaniu czy domu, bo potem takie informacje mogą się przydać policji jak i ubezpieczycielom. Szczególnie wartościowym przedmiotom, na przykład obrazom czy instrumentom muzycznym, warto zrobić zdjęcia i je opisać. Dokładne informacje na ten temat otrzymamy na infolinii u ubezpieczyciela. Karol Klos wskazywał natomiast, żeby przedmioty opisywać w miarę szczegółowo, uwzględniając ich szczególne cechy czy numery seryjne.
Najwięcej włamań jest w czasie wakacji, czy długich weekendów, kiedy nie ma nas w domu. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi. Karol Klos mówił, że można się także zastanowić nad rozwiązaniami elektronicznymi - na przykład alarmem, monitoringiem czy systemem, który pozwoli nam "z zewnątrz" kontrolować to, co się dzieje w naszym mieszkaniu. Co ważne - podkreślił ekspert - obecnie takie rozwiązania, nawiązujące do koncepcji "inteligentnego domu", nie są już wcale takie drogie.
Najlepiej jednak wyrobić w sobie "zdrowe nawyki", bo na przykład jeśli zostawimy otwarte okno, to może być też problem z odszkodowaniem. Zamykajmy też drzwi do mieszkania po powrocie z pracy, bo są tacy złodzieje, którzy naciskają drzwi i kradną drobiazgi z przedpokoju na przykład kurtki często w portfelami w środku.
Goście audycji: Karol Klos, koordynator kampanii "Dom Bezpieczny" oraz Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md
REKLAMA
____________________
Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA