Trzy razy Niepodległa w Muzeum Narodowym

Już w weekend rusza cykl wystaw, którymi Muzeum Narodowe uczci stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początek otwarta zostanie wystawa poświęcona pianiście i ambasadorowi polskiej niepodległości Ignacemu Paderewskiemu. Gościem Weekendu Kulturalnego była Magdalena Pinker, kurator wystawy.

2018-02-16, 16:00

Trzy razy Niepodległa w Muzeum Narodowym
Lawrence Alma-Tadema, Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1890, olej na płótnie.Foto: mnw.art.pl

Posłuchaj

15.02.18 Trzy razy Niepodległa w Muzeum Narodowym
+
Dodaj do playlisty

Na wystawie prezentowane są pamiątki po Ignacym Paderewskim, które przekazał on Muzeum Narodowemu Warszawie. - W 1930 r., kiedy kompozytora czekała operacja wyrostka, postanowił on spisać testament, w którym przekazał Muzeum swoją kolekcję sztuki. Trafiła ona do zbiorów na początku lat 50-tych i w ciągu tego czasu zbiory pokazywane były m.in. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich, czy też w Otwocku Wielkim – powiedziała Magdalena Pinker. Dodała, że 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas, aby kolekcja w pełnej krasie zaistniała na wystawie Muzeum Narodowego.

Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki pochodzące z jego daru dla Muzeum Narodowego w Warszawie ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz jego późniejszą karierę polityczną. Jak zaznaczyła Magdalena Pinker, na wystawie będzie można zobaczyć różne oblicza Paderewskiego. - Nie tylko jego życie zawodowe, ale i prywatne, które obfitowało w różne dramatyczne wydarzenia, jak choćby to, że został wdowcem w wieku lat 20 oraz to, że oprócz muzyki miał też inne pasje np. hodowlę kur ozdobnych.

Wśród eksponowanych obiektów znajdą się między innymi koncertowy fortepian mistrza, wykonany dla niego przez firmę Steinway & Sons, oraz portret Paderewskiego pędzla jednego z najsłynniejszych akademików XIX stulecia – Lawrence’a Alma-Tademy. O wielkiej sławie Ignacego Paderewskiego świadczą też prezenty, które wręczali mu przyjaciele i miłośnicy jego twórczości. Wśród nich m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, tryptyk „Muzyka” Jacka Malczewskiego oraz teka grafik Leona Wyczółkowskiego z dedykacją. Na wystawie będzie można zobaczyć także fotografie przedstawiające życie rodzinne Paderewskiego, jego dom w Szwajcarii oraz członków rodziny. Wyjątkowa jest kolekcja sztuki dalekowschodniej, obejmująca m.in. chińską porcelanę, emalie, szkło i wyroby z laki, które Paderewski wraz z małżonką gromadzili w swojej szwajcarskiej willi.

W Weekendzie Kulturalnym również przegląd premier teatralnych Pauliny Kozion.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska

Polskie Radio 24/km

____________________

Weekend kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 16.02.18

Godzina emisji: 15.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej