Patriotyczny weekend: "Koncert Niepodległości"w Gdańsku, "Rapsodia Śląska" w Chorzowie
- Granie w tym miejscu to niesamowite emocje, niesamowite wzruszenie i - jak rzadko kiedy - możliwość dotknięcia historii tak bardzo wprost. Ten koncert dzieje się w przestrzeni historycznej - podkreślił Jacek Wiejski Górski, mówiąc o Koncercie Niepodległości na Westerplatte. Gościem Polskiego Radia 24 była także Aleksandra Turkiewicz, opiekun artystyczny koncerty.
2019-08-30, 23:54
Posłuchaj
Koncert odbędzie się 1 września i będzie elementem obchodów 80. rocznicy niemieckiej napaści na Polsę 1 września 1939 roku. Na repertuar złożą się współczesne aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni patriotycznych, w tym m.in.: "Lwowskie Puchacze", "Gaude Mater Polonia" , czy XIV-wieczna pieśń "Idzie Żołnierz Borem Lasem", a także pieśni Jacka Kaczmarskiego: "Nasza klasa", "Źródło" i "Katyń".
Pieśniom historycznym towarzyszyć będą kompozycje instrumentalne "Tęsknota", "Nadir" i "Enigma". Wspólnie z publicznością będzie zaśpiewany też "Mazurek Dąbrowskiego".
Powiązany Artykuł
Hymn Polski - zobacz serwis historyczny
O programie koncertu mówili w Polskim Radiu 24 Aleksandra Turkiewicz - dyrektor artystyczny koncertu i Jacek Wiejski Górski z Fundacji Dziedzicta Rzeczypospolitej - organizator imprezy.
Duży i różnorodny repertuar
- Polskich pieśni patriotycznych jest dużo więcej niż żelazny repertuar mniej więcej 20 piosenek, które zna pewnie każdy Polak. Ten repertuar przechodzi przez wszystkie epoki. Opowiadając o wydarzeniach historycznych, narrację staramy się zawsze dopasowywać do muzyki - mówiła Aleksandra Turkiewicz.
REKLAMA
- Utwory instrumentalne, które usłyszymy w Gdańsku, będą związane tematycznie z historycznymi pieśniami polskimi. To wszystko się pięknie wiąże ze słowem mówionym - mówiła Aleksandra Turkiewicz.
Koncert pozwalający "dotknąć historii"
Jacek Wiejski Górski przyznał, że miejsce koncertu - Westerplatte - jest szczególne i tworzy specjalny nastrój. - Rzadko się gra w miejscu, które jest tak bardzo wpisane w historię, o której się opowiada. - Tam w ziemi przecież ciągle leżą niewypały, tam ciągle są łuski wystrzelone 1 września o godz. 4.48, kiedy Niemcy wysadzili mur i próbowali zaatakować placówkę - mówił gość Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
- My w tym miejscu, dosłownie a polu bitwy, nad plażą, w tle zachodzącego Słońca, robimy koncert. Granie w tym miejscu to niesamowite emocje, niesamowite wzruszenie i - jak rzadko kiedy - możliwość dotknięcia historii tak bardzo wprost. Ten koncert dzieje się w przestrzeni historycznej - podkreślił Jacek Wiejski Górski.
Wstęp na koncert - wolny
Koncert rozpoczyna się o godz. 18, wstęp jest wolny, ale trzeba pobrać wejściówki - można to zrobić na stronie www.koncertniepodleglosci.pl. Koncertowi towarzyszy płyta "Koncert Niepodległości", której patronem jest Polskie Radio.
REKLAMA
W dalszej części "Weekendu kulturalnego" także m.in. o "Rapsodii Śląskiej" - muzyczno-medialnym widowisku w ramach obchodów "Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego". Utwór "Rapsodia Śląska", został skomponowany przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka, specjalnie z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego, a 31 sierpnia odbędzie się jego prapremiera. Na Stadionie Śląskim oprócz Marcina Wyrostka – solisty 19-osobowego składu akordeonistów- pojawią się także m.in.: Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, dyrygent Monika Wolińska, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
REKLAMA
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Goście: Aleksandra Turkiewicz (dyrektor artystyczny koncertu), Jacek Wiejski Górski (prezes Fundacji Dziedzicta Rzeczypospolitej, organizator wydarzenia)
Data emisji: 30.08.19
Godzina emisji: 23.32
REKLAMA
mbl
REKLAMA